Meningitida v Česku nejvíce ohrožuje batolata

Invazivní meningokokové onemocnění (IMO) v současnosti nejvíce ohrožuje nejmladší děti ve věku do 11 měsíců. V roce 2012 onemocnělo v České republice celkem 64 lidí, tři z nich zemřeli, uvádí aktuální zpráva Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy (NRL) Státního zdravotního ústavu.

 

Právě na 24. duben je oficiálně vyhlášen Světový den proti meningitidě, který je součástí Evropského vakcinačního týdne probíhajícího ve dnech 21. až 27. dubna. Cílem je lepší informovanost lidí o meningitidě a možnostech prevence.

 

V roce 2011 si meningokok vyžádal osm životů z celkového počtu 65 nemocných. Pokles onemocnění meningitidou typu C je dán zejména tím, že lidé nepodceňují prevenci a dávají sebe i své děti očkovat.

 

Nejvíce nemocných meningitidou B je stabilně ve věkové skupině dětí do 11 měsíců věku, je proto potřeba, aby vakcína proti meningokoku typu B byla zařazena do očkovacího schématu malých dětí, uvádí NRL ve své zprávě. Tato vakcína bude vhodná i pro adolescenty.

 

Nejhorší to bylo v 90. letech

 

Nejhorším obdobím v historii samostatné České republiky byla polovina 90. let, v roce 1994 zemřelo na invazivní meningokokové onemocnění 27 lidí, o rok později 21.
„V lednu 2013 byla celoevropsky, včetně České republiky, registrovaná vakcína proti meningokoku typu B a měla by být v České republice dostupná koncem roku 2013. V dubnu 2012 byla v  České republice také rozšířena registrace původní konjugované tetravakcíny A, C, Y, W135 Menveo pro děti od dvou let,“ říká MUDr. Pavla Křížová, CSc., vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy v Praze. Tato vakcína je v České republice dostupná již od roku 2010 a lékaři s ní mají největší zkušenosti.  V Rakousku je tetravakcína zahrnutá do očkovacího schématu a státem hrazena.

 

Některé pojišťovny na očkování proti meningokokovým onemocněním již přispívají. „Spektrum vakcín v současné době pokrývá většinu sérologických skupin meningokoků a dává možnosti univerzální ochrany proti tomuto závažnému onemocnění,“ dodává MUDr. Křížová, CSc..  Žádný z  pacientů IMO v roce 2012 v České republice nebyl proti tomuto onemocnění očkován.

 

Vzniká pacientské sdružení na podporu nemocných

 

V České republice zatím neexistuje pacientské sdružení, které by se specializovalo na meningitidu a onemocnění způsobené touto nemocí. Organizace No foot No stress proto symbolicky k dnešnímu Světovému dni meningitidy oznamuje založení sdružení, které bude zastupovat pacienty, příbuzné a všechny, kteří se o téma meningokokového onemocnění zajímají. Sdružení povede Andrea Brzobohatá, která je sama po amputaci obou dolních končetin kvůli prodělanému meningokokovému onemocnění.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář