Onkologická ambulance je nucena ukončit svoji činnost.

Onkologická ambulance v boskovické nemocnici bude muset ukončit svůj provoz do konce října. Přitom zájem pacientů z regionu o tuto ambulanci je velký, už ve druhé polovině září byly objednací termíny na ambulanci obsazeny do poloviny prosince. Vedení nemocnice se opakovaně snažilo vyjednat se zdravotní pojišťovnou nasmlouvání onkologických výkonů, ale například VZP veškeré snahy odmítla, přitom právě pojištěnci VZP tvoří 80 % pacientů.

 

„Je nám velmi líto, že se VZP zachovala tímto způsobem. Od listopadu budou muset všichni pacienti dojíždět do Brna. Ze strany nemocnice jsme udělali maximum,“ prohlásil ředitel boskovické nemocnice Rostislav Verner.

 

Onkologická ambulance spolupracovala s Masarykovým onkologickým ústavem v BrněOnkologická ambulance v Nemocnici Boskovice fungovala ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem Brno od roku 2008. „V naší nemocnici tak bylo detašované pracoviště ústavu a veškeré výkony byly vykazovány na ústav. Vedoucí onkologické ambulance v Boskovicích, doktor Jiří Novák, měl také na starost činnost Národního onkologického registru na okrese Blansko,“ popisuje náměstek pro léčebnou a preventivní péči Vladimír Zemánek. V červnu letošního roku však Masarykův onkologický ústav vypověděl boskovické nemocnici spolupráci.

 

„Ihned jsem začal jednat s Masarykovým onkologickým ústavem, protože zrušení onkologické ambulance totiž výrazně zkomplikuje péči o pacienty v našem regionu,“ popisuje ředitel Verner a dodává, že Masarykův ústav však své stanovisko k výpovědi nezměnil, a tak začal jednat s pojišťovnou o nasmlouvání výkonů onkologické péče.

 

Od července funguje ambulance na náklady nemocnice

 

Nasmlouvání nových výkonů se zdravotní pojišťovnou je zdlouhavý proces, proto se vedení nemocnice rozhodlo, že onkologická ambulance bude pokračovat dále od 1. 7. 2012 pod hlavičkou boskovické nemocnice a ve spolupráci s lékaři Masarykova onkologického ústavu. „Pro naši nemocnici to byl bez smlouvy s pojišťovnou nulový přínos a pouze jenom náklady – mzdy lékařů, sestry, vlastní provoz ambulance,“ říká náměstek Vladimír Zemánek a doplňuje, že se snažili hlavně vyjít vstříc pacientům z regionu.„Nemocnice nadále nemůže nemalými náklady pouze dotovat provoz bez možnosti vykazovat výkony. Pro pojišťovnu by se přitom nejednalo o žádný závratný finanční obnos, stejně tak naše nemocnice by negenerovala významné zisky. Spíše se jedná o vstřícnost k onkologickým pacientům, kteří nemusí sanitkou dojíždět do Brna,“ upozorňuje ředitel boskovické nemocnice Rostislav Verner.

 

Údaje o onkologické ambulanci

 

Ambulance funguje zatím každé pondělí od 15:00. Boskovická nemocnice poskytuje zdravotní sestru a hradí práci lékařům z Masarykova onkologického ústavu.  V rámci činnosti této ambulance je zajištěna i konziliární činnost pro zdravotní provozy nemocnice.

 

Commservis.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář