Metličky a celulitida trápí i štíhlé ženy

Za vznikem křečových žil stojí vrozená dispozice, která hraje největší roli.  Nezdravým životním stylem můžeme pouze napomáhat výraznějšímu rozvoji křečových žil nebo i komplikacím vznikajících na podkladě této dispozice dědičně, a které jsou u křečových žil běžné.

Co je kromě genetiky dalším rizikovým faktorem pro jejich vznik?  na otázky odpovídá MUDr. Ota Schütz, primář Žilní kliniky.

Rizikové faktory jsou v podstatě tři. Nevhodný životní režim vedoucí ke vzniku nadváhy. Je to nejen přejídání se dieteticky nevhodnými potravinami s nedostatkem pohybu, ale i nevhodnou skladbou a rozložením potravin během dne.

Dlouhé stání nebo i sezení je dalším rizikovým faktorem. Pacienti s dispozicí k tvorbě křečových žil by měli v případě statického zaměstnání spojeného s dlouhým stáním či sezením vkládat v průběhu dne aktivní pohybové přestávky.

U žen hormonální kombinovaná antikoncepce nebo substituce s estrogeny může zhoršovat, ale i napomáhat k rozvoji křečových žil.

V jaké věku se křečové žíly obvykle objevují?

Křečové žíly se mohou objevit v jakémkoliv věku od dětského až po seniorský.

Častěji jsou postiženy ženy a zde se častěji začínají objevovat křečové žíly během prvního a ještě více u druhého a následujících těhotenství.

Dalším rizikovým obdobím je období přechodu.

Často vznikají křečové žíly před dvacátým rokem věku, někdy jen jako drobné rozšířené žilky a v průběhu let dochází k výraznějšímu zhoršování.

Nejedná se jen o estetický problém, křečové žíly jsou především problém zdravotní…

Pro mnohé jsou zpočátku křečové žíly pouze kosmetickým problémem, který řeší přednostně z důvodů estetických.

Ne zcela pravidelně jsou křečové žíly doprovázeny celou škálou obtíží, tlaků, pálení, zvýšenou únavou a klidovými bolestmi, a proto těm, kterým zcela nezáleží na vzhledu nohou, nepřikládají křečovým žilám náležitý význam.

K procitnutí dochází až v případě komplikací, které už mohou být bolestivé v případě trombóz povrchních nebo hlubokých žil.

V případě bércových vředů, další to nepříjemné komplikace křečových žil, je nutno počítat s mnohatýdenní nebo doživotní léčbou často s nejistým výsledkem.

Embolie plicnice je komplikace končící nezřídka úmrtím.

Jak je to s metličkami?

Metličky- mikrovarixy jsou nejmenší formou křečových žil nacházejících se i mimo oblast výskytu větších křečových žil, kterou jsou pravidelné na dolních končetinách.

Podle lokality výskytu použijeme tu správnou metodu léčby. Jiným způsobem se léčí metličky v obličeji nebo na hrudníku. Většinou se metlice nacházejí na dolních končetinách, více v dolní části, ale často jsou i na zevních stranách stehen.

Léčba následuje dle výsledků duplexní ultrazvukové sonografie a klinického stavu. Nejúspěšnějším způsobem odstranění metlic je sklerotizace, což jsou injekce velice slabou jehlou s podáním speciální tekutiny v různé koncentraci.

Další častou pomocnou metodou na ty nejmenší žilky až velikosti pavoučích sítí, je laserové terapie, která využívá usměrněného světelného paprsku.

Je velice důležité správně rozhodnout, kterou metodu, kdy a na jaké konkrétní žilky použít.

Celulitida je genetické postižení kůže a podkožní tkáně, které může postihnout ženy jakékoliv postavy. „Výhodou u štíhlých žen je to, že celulitida není kombinovaná s nadváhou a proto je léčba a odstranění celulitidy vždy s větším efektem,“ říká MUDr. Ota Schütz, primář Žilní kliniky.

Díky jiné struktuře podkoží postihuje pomerančová kůže 90 % všech žen. Rozděluje se do čtyř stupňů dle intenzity poškození, kdy poslední 4. stupeň provází bolesti a otoky, a to už je problém nutný řešit s odborníkem. Možnosti postižení podkoží je více, není to jen celulitida. Existuje nespočet rad a triků, jak svépomocí odstranit nevzhledné hrbolky na kůži, ale v záplavě informací, které se na nás valí ze všech stran, je těžké zvolit tu správnou metodu.

Metod, jak bojovat proti celulitidě, je hned celá řada. Jako ty nejvíce efektivní se jeví tyto:

Pití dostatečného množství vody, ale zase ne nadměrného, jezení více ovoce a zeleniny, dostatek efektivního pohybu (nejlépe aerobní pohyb, alespoň pravidelná chůze např. do schodů), dále střídání teplého a studeného proudu vody při sprchování a v neposlední řadě také odborná ruční nebo přístrojová masáž.

Přístrojová masáž je při pravidelném opakování provedeném odborníkem nejúčinnější. Pokud s ní zkombinujete všechny body výše, máte vyhráno. „V případě, že nebude celulitida kombinovaná s nadváhou, bude řešení jednodušší a efektivnější. Doporučují se speciální mechanické masáže moderními přístroji LPG, které jsou jednak kosmetické, s  menším efektem než přístroje lékařské, kterými nejen celulitidu na Žilní klinice odstraňujeme,“ vysvětluje MUDr. Ota Schütz. 

 

Podcast: Co se ještě od odborníka dozvěděla Šárka Málková?

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. u napsal:

    Mohu potvrdit, jsem a vždycky jsem byla hubená jak lunt a metličky mám. Prvně se mi objevily někdy v těhotenství a od té doby tam jsou. Konzultovala jsem to s doktorem, zatím se mám držet jen nějakých režimových opatření jako je pravidelný pohyb, pestrý a zdravý jídelníček atd., ale pokud by se z toho časem vyvinuly křečové žíly, tak by mne asi neminuly i léky. Ale jak říkám, zatím držím.

Napsat komentář