Přichází podzim a s ním i chřipka a nachlazení

Akutní virová onemocnění dýchacích cest(rýma, kašel, nachlazení…) včetně chřipky provázejí lidstvo odpradávna. Jejich sezóna začíná koncem srpna či začátkem září a pokračuje až do března či dubna.  Výraz „chřipka“ se stal synonymem pro nejrůznější nemoci, zcela bez výběru, navzdory tomu, že podobné potíže mohou mít více než 200 různých příčin.

U většiny těchto chorob platí, že u zdravého dospělého člověka, pokud se jimi vůbec nakazí, nemívají dramatický průběh. Ohroženy jsou především malé děti, u kterých mohou mít včas nezachycené záněty fatální následky. Rizikovou skupinou jsou také senioři a dlouhodobě nemocní pacienti. Právě ti by se měli nejvíce zaměřit na vhodnou léčbu, která nemoc zbytečně neprodlouží či nezkomplikuje.

Jak nás mohou potrápit

Nachlazení jsou častá onemocnění, jež se vyskytují během celého roku. Jak se projevují? Chřipka je charakterizována horečkou s kašlem a/nebo bolestí v krku a typické jsou tzv. epidemie – obvykle v zimě či během časného jara. Více než 80 procent těchto zánětů způsobují různé virové infekce a jsou léčeny jako chřipkové onemocnění, ale přitom o klasickou chřipku nejde. Uzdravení u těchto lehčích onemocnění bývá poměrně rychlé, na rozdíl od chřipky, která má opravdu razantní průběh a její léčení může trvat až týdny. Velká část zánětů v dýchacích cestách se navíc vyskytuje současně v několika jejich částech. Právě proto nás často trápí rýma i kašel zároveň.
Léčba je ve většině případů symptomatická, zaměřuje se na projevy nemoci, nikoli na její příčiny. Může být ale také podpůrná – tedy užívání léků na snížení horečky či léků proti bolesti. Nezbytný je klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin. Vhodné je volit přípravky, které pomáhají proti více příznakům najednou – kombinují různé účinné látky v jednom léku.

Zatočte s teplotou

Léčení teploty je vhodné tam, kde musíme zabránit dehydrataci nebo rychlé srdeční akci, která by mohla vést k srdečnímu selhání. Základem je dostatek tekutin, ochlazování vlažnou sprchou a samozřejmě časté větrání. Nebezpečná hranice horečky pro organismus je nad 40 °C. Z léků můžeme volně koupit léky s účinnou látkou paracetamol. Obvykle se podávají 4x denně 500-1000 mg (4×1 až 2 tablety). U léků s paracetamolem je důležité nepřekročit povolenou denní dávku, neboť předávkování může poškodit játra, a to od požití 10 g látky.
Paracetamol je analgetikum (tlumí bolest) a antipyretikum (snižuje teplotu) bez protizánětlivého účinku s dobrou snášenlivostí pro tělo. Látka se rychle a téměř úplně absorbuje z trávicího traktu. Analgetický účinek paracetamolu může být urychlen přidáním kofeinu, díky lepšímu vstřebávání.

Rýma může skončit jako zánět dutin

Akutní zánět nosních dutin provázejí vždy minimálně dva z následujících hlavních příznaků: Ucpaný nos, bolest v obličejové krajině, zvýšená nosní sekrece. 4 Záněty dutin jsou téměř vždy spojeny s rýmou a hlavním projevem je tupá bolest hlavy.
Léčba akutního zánětu dutin je lokální i systémová, přičemž nejdůležitější je potlačení infekce, bolesti a prevence přechodu do chronické fáze, která by znamenala mnohem více potíží. Medikamentózní preparáty jsou zastoupené skupinou s antimikrobiálním účinkem. Celkové podávání těchto látek (např. fenylefrinu) vede k poměrně dlouhodobé úlevě od rýmy prakticky bez rizika dalších následků.

Kvůli kašli se někdy ani nevyspíte

Akutní kašel má obvykle svoji příčinu v onemocnění dýchacích cest. Nejčastěji je přítomen při virovém infektu horních cest dýchacích a trvá přibližně 2 týdny. Kašel je přirozený ochranný mechanismus, který má za úkol odstranit z dýchacích cest všechny škodliviny – viry, bakterie nebo poničené částečky sliznic. U prostého akutního kašle postačují k léčbě tekutiny, vitaminy a klid na lůžku. Dráždivý kašel lze potlačit například léky zvanými antitusika kodeinového nebo nekodeinového typu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář