Čínská medicína zkoumá člověka jako celek

Čínská medicína neuvažuje o bakteriích či virech, jako o příčinách onemocnění, ale zkoumá člověka jako celek. Infekce vždy nasedne pouze na připravený terén, který je poznamenán předchozí únavou, vyčerpáním, špatnou stravou či přepracováním.

Když například člověka bolí hlava, čínský lékař zjišťuje závislosti bolesti, její lokalizaci, intenzitu a charakter bolesti či její délku trvání. Všechna tato upřesnění odhalí i další vztahy onemocnění – například problém s játry, krevním tlakem, krví. Lékař pak nakonec neléčí hlavu, a

le játra a bolesti s tím spojené. Čínská medicína neodstraňuje bolest hlavy v hlavě, když zdroj bolesti je někde jinde.

Akupresura, tedy tlaková masáž, je léčebné umění, které vyvinuli staří Číňané před více než 3000 lety. Podobá se akupunktuře, ale místo jehel se používá tlaku prstů, nejčastěji palce, na tlakové body, které se nachází poblíž meridiánů. Jde o cesty, které prostupují celé tělo – cesty životn

í energie zvané čchi nebo Chi. Podobně jako u akupunktury je u této terapie cílem dosažení rovnováhy mezin Jin a Jang, což jsou dvě protichůdné, ale vzájemně se doplňující přírodní síly. Nerovnováha těchto sil vede k oslabení organismu až k onemocnění.Akupresura spočívá v mačkání akupunkturních bodů a užíváme ji, když si mneme rukama čelo, abychom zmírnili bolest hlavy.

Místo vpichování jehel používají léčitelé silného tlaku palci nebo konečky prstů v místě akupresurních bodů, což přináší úlevu od bolesti. Jde o mírné masírování dotyčného místa, a to ve směru hodinových ručiček. Tlakem na určitý bod je možné uvolnit nahromaděnou energii, která způsobuje konkrétní potíže.

Únava, nemoci, stres i špatná nálada. s tím vším si údajně dokáže akupresura poradit.

Je samozřejmé, že zlomenou kost musí spravit ortoped. Akupresurou lze ale docílit toho, aby fraktura srostla dříve. Také může odrazit blížící se chřipku, zlikvidovat různé typy bolestí hlavy, zad i jiných částí těla, pomoct si od bolestivé menstruace. Akupresura si poradí s problémy vleklými, ale i krátkodobými.

Akupunktura je součástí tradiční čínské medicíny a je stará několik tisíc let. Acus je latinsky jehla a punctura je vpichování. Akupunkturní jehly se vpichují do akupunkturních bodů, které jsou rozmístněné po celém těle (hlava, trup, končetiny) a seřazených na jednotlivých meridiánech.
MeridiányMeridiány jsou dráhy (kanály), kterými proudí energie. Každý meridián a body na něm, souvisí s některým orgánem. Když je některý z akupunkturních bodů ucpaný, v těle dochází k nerovnováze (je zabráněno toku energie) a vznikají zdravotní problémy. Když se ošetří vybrané body na meridiánu, energie začne znovu proudit, tělo se dostává do rovnováhy a zbavuje se bolestí a dalších zdravotních problémů.

 

MUDr. Jozef Lucký (foto) je vedoucím lékařem TCM Clinic v Praze a lektorem TCM Institutu.
Patří k největším odborníkům na čínskou medicínu u nás. Kontakt:lucias@iol.cz

Tvé tělo je Tvůj dům. Pokud se o ně budeš správně starat, bude Ti dobře sloužit.Co ještě nám pan doktor o akupresuře a akupunktuře prozradil, jak funguje?

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář