Co skutečně potřebuje dítě, které se vejde do dlaně?

Předčasně narozených dětí v Česku přibývá. Špičková péče jich  dokáže stále víc zachránit. Zatímco celosvětově přijde na svět nedonošené každé desáté dítě, u nás je to zhruba každé 12. dítě.  17. listopad je Světový den předčasně narozených dětí.

 

Zvyšující se věk rodiček a více umělých oplodnění mají za následek, že počet předčasně narozených dětí celosvětově stoupá. Předseda České neonatologické společnosti ČLS JEP MUDr. Lumír Kantor, PhD říká:  „Přirozeně, že ne všechny děti jsou ohroženy na životě a vyžadují intenzivní péči. Nicméně pro každé nezralé dítě výrazně stoupají rizika ohrožení na zdraví. I dítě narozené v 35. týdnu gravidity je ohroženo a zatíženo větší nemocností a musí zůstat v porodnici delší dobu.“

AUDIO: Je u nás úspěšná péče o předčasné narozené děti – odpovídá předseda České neonatologické společnosti Lumír Kantor a svůj příběh prozradí maminka Marcela.

 

Dlouhodobou prognózu dětí nejvíce ovlivňují neurologické následky jako je dětská mozková obrna, mentální retardace či epilepsie.

 

Nejvíce ohrožené děti se rodí v perinatologických centrech intenzivní péče. Středně a lehce nezralí novorozenci jsou pak ošetřováni v  perinatologických centrech intermediární péče.

 

Současné trendy v neonatologii – individualizovaná péče

Dotyky, hlas rodičů i kojení, to vše má významný pozitivní vliv na prospívání nedonošeného dítěte. Na některých JIP mohou být maminky se svými dětmi již od jejich prvních chvil na světě. Pokud to prostor centra neumožňuje, pouští se v některých porodnicích dětem do inkubátorů alespoň nahraný hlas rodičů. Klientem neonatologie se tak díky změně přístupu a aktivnímu zapojení rodičů stává nejen dítě, ale celá rodina.

 

Světový den předčasně narozených dětí v ČR

 

Odborné i laické poradenství poskytuje rodinám v Česku rodičovská organizace Nedoklubko. Je i organizátorem aktivit ke Světovému dni předčasně narozených dětí, který si celý svět připomíná 17. listopadu.

AUDIO: Lékařka Eva Dortová z Neonatologického oddělení FN Plzeń  osvětlí, jaká je péče o malá miminka. I rodíče předčasně narozených dětí potřebují pomoc, s kterou přichází organizace Nedoklubko.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář