Nedostatek vitaminu D trápí téměř všechny Čechy

Odborníci bijí na poplach. Podle studie chybí v zimních měsících vitamin D až 99 % dospělých Čechů. Situace se stále nelepší a mnozí lékaři tak v této souvislosti hovoří o novodobé epidemii. Déčko, které je označováno za supervitamin, pomáhá udržovat zdraví, posiluje imunitu a kosti, snižuje riziko vzniku běžných i chronických onemocnění až o 60 %. Přesto veřejnost varování doktorů bere na lehkou váhu.

Podle odborných studií dostatek vitaminu D přijímá z obvyklé české stravy méně než jedno procento dospělých osob[1]. Když zohledníme navíc fakt, že začíná podzim, kdy slunce už nemá takovou sílu a spíše, než paprsky se z oblohy snášejí dešťové kapky, je zřejmé, že zásoba vitaminu D, který jsme načerpali během léta pobytem na slunci, začne rapidně klesat. To je důvod, proč by si lidé měli příjem vitaminu D zvlášť v zimních měsících hlídat, jinak si „zadělávají“ na pořádné zdravotní obtíže.

Supervitamin D

Mnozí totiž stále věří v mýtus, že déčko potřebují jen děti, když rostou. Jenže tento vitamin je nutný v každém věku. Asi každý ví, že pomáhá ke vstřebávání vápníku do kostí či posiluje imunitu. Jenže to není ani zlomek toho, co dokáže. Déčko má komplexní vliv na lidský organizmus. Ovlivňuje celou řadu závažných nemocí, jakými jsou kardiovaskulární onemocnění, roztroušená skleróza či diabetes. Právě nedostatek déčka může stát za vznikem nádoru či cévní příhodou. Projevit se může také nervovými potížemi, kterými jsou podrážděnost, neustálý pesimismus, sklony k depresi a poruchy spánku. Naopak jeho dostatečný přísun dokáže těmto chorobám a potížím předcházet či alespoň snížit riziko jejich vzniku. Z toho důvodu se lékaři snaží na kritický nedostatek déčka neustále upozorňovat a přesvědčují o jeho nepostradatelnosti své pacienty.

Extra silná porce déčka

Je zřejmé, že z potravy dostatek vitaminu D získat téměř nelze. To si uvědomují i odborníci, a proto lidem radí, aby chybějící supervitamin svému tělu dodávali prostřednictvím kvalitních doplňků stravy. Ideální volbou je tak novinka Naturevia Vitamin D3-Efekt 2000 IU, která obsahuje extra silnou dávku tohoto supervitaminu. Jedna tableta denně pokryje denní potřebu déčka a jedno balení obsahuje 90 tablet. Vystačí tak na tři měsíce.

Myslete i na děti

Kromě sebe byste měli myslet také na své ratolesti. Ani ony na tom nejsou s dostatečným příjmem dobře. V průběhu roku má déčka dostatek pouze třetina dětí ve věku 5 až 9 let. Pokud si říkáte, že to není tak zlé, pak vězte, že na jaře má dostatečnou hladinu vitaminu D pouze 14 % z nich. Navíc jsou ve věku, kdy rychle rostou a vyvíjejí se. Jestli nechcete, aby vaši potomci trávili více času u lékaře než ve škole, podávejte déčko i jim. Dobrou volbou bude přípravek Naturevia Vitamin D3-Efekt Kids. Stačí jedna tableta denně a máte jistotu, že vaše dítě má potřebnou denní dávku zajištěnou. Navíc přípravek má podobu cucavých tablet s pomerančovou příchutí, takže si jej děti oblíbí.

Než přijde podzimní nachlazení

Nedostatek vitaminu D nebolí a signály od vašeho těla přicházejí postupně. Pokud je budete dlouhodobě ignorovat, následky mohou být o to horší. Pravděpodobnost přes 99 % je dost vysoká na to, abyste si mysleli, že vás se deficit déčka netýká. Uvědomte si, že i banální nachlazení může ukazovat na oslabenou imunitu a chybějící vitamin D. Neponechejte tedy nic náhodě a vyslyšte rady odborníků.

Zdroj: https://www.naturevia.cz/

 


[1] Zdroj: Státní zdravotní ústav, 2017, více zde

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář