Úsměv na celý život

80 % naší populace má zubní kaz, který je nejrozšířenější chorobou. U nás ošetří zubní lékaři 6 milionů kazů ročně, přitom zubnímu kazu lze téměř 100% předejít – na čistém zubu se kaz nevytvoří. 20.března byl vyhlášen Světový den ústního zdraví (WOHD),  kdy se celosvětově pořádají akce na podporu prevence.

„Oslavám Světového dne ústního zdraví věnujeme celý týden do 21. března, během kterého se bude konat spousta akcí zaměřených na prevenci dentálních onemocnění,“ uvádí prezident České stomatologické komory MUDr. Pavel Chrz a dodává: „v Praze a v některých dalších městech budou probíhat přednášky v rámci preventivních projektů ve školách, posílené o promo akce v obchodních centrech a slevové akce na výrobky dentální hygieny. V rámci Světového dne ústního zdraví jsme také vydali edukační brožurku Pět kroků pro váš úsměv na celý život, která má pomoci zvrátit aktuální trend, kdy na jedné straně se sice zvětšuje skupina dětí bez zubního kazu, ale na straně druhé přibývá kazů ve skupině dětí, které jimi trpí ve velké míře.“ Aktuální přehled všech akcí a další informace jsou zveřejněny na webových stránkách www.sduz.cz. Zde také probíhá do 1. dubna fotografická online soutěž pro veřejnost o hodnotné dárky.

AUDIO: O zubním kazu k nám promluví prezident České stomatologické komory MUDr. Pavel Chrz.

Hlavní roli v péči o zdravé zuby hraje osobní přístup k prevenci. Zahrnuje pravidelné mechanické odstraňování plaku pomocí kartáčku a pasty na zuby, zubní nitě nebo mezizubního kartáčku a podle doporučení také ústní vodou. Pomáhají i žvýkačky bez cukru, které podporují tvorbu slin, a tím zlepšují čištění povrchu zubů, neutralizaci kyselin i remineralizaci začínajícího zubního kazu. MUDr. Ladislav Korábek, CSc. ze Stomatologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha vysvětluje: „stejně jako budova, která má pevně stát a odolávat různým vlivům, musí mít i prevence zubního kazu a nemocí parodontu dobré základy. Ty jsou u dětí a jejich výchovy k ústní hygieně v rodinách, školkách, školách. Na takových základech pak mohou vyrůst potřebné denní návyky v péči o chrup a ústní dutinu po celý život.“ V Česku má zubní kaz polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých dětí, preventivní zubní prohlídku každoročně neabsolvuje třetina předškolních a pětina školních dětí.

AUDIO: MUDr. Ladislav Korábek,  ze Stomatologické kliniky VFN vysvětluje důležitost zubní prevence.

Nedostatečná ústní hygiena může zhoršit průběh i takových nemocí, jako jsou diabetes nebo infarkt. Onemocnění zubů totiž působí na celý organizmus.

Informace o Světovém dni ústního zdraví také na webových stránkách www.sduz.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář