Jak očkování změnilo svět

V nadcházejícím roce uplyne pětatřicet let od okamžiku, kdy vědci mohli potvrdit vymýcení pravých neštovic. Ty si ještě ve 20. Století vyžádaly přinejmenším 300 milionů lidských životů. Dnes už naštěstí vidíme obrázky nemocných jen na starých fotkách.

Poměrně blízko vymýcení je také dětská obrna. Vyskytuje se ve střední Asii a Africe. Přitom u nás už jen málokdo ví, jak vypadaly „železné plíce“, jež pomáhaly dýchat lidem ochrnutým po obrně. Někteří v nich strávili nějaký čas, jiní celý zbytek života.

Potom jsou zde nemoci, na které se dříve běžně umíralo, zejména v dětském věku, ale dnešní mladí Evropané už je prakticky neznají a nevědí, jaké měly příznaky. Třeba spalničky, tetanus, záškrt…1

„Očkování je jedním ze základních pilířů prevence v medicíně. Prevence je vždy lepší, méně náročná a levnější než léčení rozvinuté nemoci. Bohužel, asi pětině dětí na světě se dle WHO základního očkování určeného pro první rok života nedostává,“ říká docentka Vilma Marešová, z infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Je to bezpečné

Očkovací látky, stejně jako všechny nové léky, procházejí velmi přísným výzkumem.

„Od počátku testování do uvedení vakcíny do praxe to v průměru trvá jedenáct let. I poté, co se prokáže účinnost a bezpečnost očkování a vakcína je registrována, pokračují národní lékové úřady a výrobce ve sledování bezpečnosti,“ popisuje imunolog RNDr. Marek Petráš.

Hlásí se jakékoli komplikace, aby lékaři měli v rukou potřebná data též o naprosto ojedinělých nežádoucích účincích. Po každém očkování se mohou objevit nežádoucí účinky, které jsou ale tzv. fyziologické.

Jsou tedy normální, běžnou reakcí na očkování. Ne každý očkovaný musí tyto reakce mít. „Je potřeba zdůraznit, že očkovací látky patří mezi léčivé přípravky a jejich bezpečnost je odborníky stále bedlivě sledována,“zakončuje Marek Petráš.

Trendem v medicíně je individualizace a šetrnost. Proto podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost MUDr. Ctirada Kozderky neplatí, že by děti byly očkovány „jako na běžícím pásu“ při dosažení určitého věku. „Zohledňuje se aktuální zdravotní stav dítěte, a pokud je například zrovna nemocné či oslabené, není problém i povinné očkování odložit. Jestliže mají rodiče o vhodnosti očkování nějakou pochybnost, snažíme se jim trpělivě vysvětlit, jaký význam dané očkování pro dítě má, a že je především v jeho zájmu,“ říká lékař Kozderka.

AUDIO: Lékař pro děti a dorost Ctirad Kozderka z Kralovic u Plzně často maminkám odpovídá, jestli očkování nezatíží imunitu kojence a zda jsou vakcíny bezpečné a šetrné. Je dobré vše vysvětlit. Proto poslouchejte.

„Pro nás dětské lékaře je prevence v podobě očkování naprosto základním nástrojem, který používáme prakticky dnes a denně. Kdyby děti nebyly chráněny před nemocemi, proti kterým se očkuje, naše čekárny by brzy nestačily zástupům rodičů s jejich nemocnými potomky,“ shrnuje. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Za klíčový označuje fakt, že rodiče dětským lékařům důvěřují a v naprosté většině hledají informace a radu právě u nich. „Za odbornou pediatrickou společnost chci vzkázat, že chceme i nadále pracovat na otevřenosti a komunikativnosti dětských lékařů. Protože lékař v současnosti má být chápajícím rádcem,“ dodává lékařka Šebková.

AUDIO: Očkování změnilo svět. Jsou nemoci, na které se umíralo a dnes je neznáme. Přesto některé maminky se očkování bojí, co jim radí lékařka Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář