Dovolená a psycholog

Říká se, že dva lidé se nejlépe poznají na první dovolené. Pravda je však trochu jiná: i každé další společné prázdniny jsou pro vztah zátěžové a stresující, protože do hry přibývají další faktory jako děti, partnerská krize nebo rozdílnost zájmů. I když ale oba milují lezení po horách nebo opalování, je dobré mít předem jasný plán. Předejdete tím zbytečným nervům, zklamáním nebo výčitkám.

Umět relaxovat během dovolené je podle psychologů velmi důležité. Dovolená je prvek životní rovnováhy. Je to vymanění se ze stereotypu. Dovolená je téma pro diskusi s přáteli i předmět denního snění. Nabídne i prostor pro vaši rodinu a také pro vás.

 

Přípravu na dovolenou nikdy nepodceňujte

 

Při plánování letní dovolené bychom nikdy neměli zapomenout na důkladnou přípravu. Je dobré mít s sebou dostatek oblečení, finančních prostředků, pojištění, mapu, průvodce apod. Na cesty bychom ale také měli připravit náš organismus a tak oddálit případné zdravotní problémy.

 

Foto: Thinkstock.cz

 

Možná by bylo vhodné si předem odpovědět na dané otázky …
Kam cestovat? S kým cestovat? Čím cestovat?  Jak se neztratit? Jak se ve světě domluvit? Jak vyzrát na počasí? Jak si uchránit dobré zdraví? Jaksi poradit v nesnázích?  Jak se stravovat? Jak se vybavit?

Psycholožka Lucie Ćelikovská odpovídá na mnohé dotazy,které se dotýkají samotné přípravy na letní dovolenou, jestli je vhodné předem si připravit seznam, máme si splnit svá přání, jak dlouho odpočívat?

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE.

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář