Oči Vám slouží každý den, opatrujte je!

Oči Vás provázejí celý život! Kampaň zrak pro život chce zvýšit prevenci !
Češi se nestarají o své oči a nechodí na preventivní oční vyšetření. Proto startuje osvětová kampaň, která upozorňuje na rizika spojená s podceňováním pravidelných prohlídek očí. Její součástí jsou nově vytvořené webové stránky www.zrakprozivot.cz.

 

Vrcholem kampaně je nabídka bezplatného orientačního měření zraku a konzultace s odborníky u příležitosti Světového dne zraku. Ten letos připadá na 11. října a akce pro veřejnost se koná v prostorách pražského nákupního centra Chodov.

Pravidelné oční vyšetření napoví mnohé i o celkovém zdraví. Stav cév je vidět nejlépe právě na očích. Oční vyšetření například odhalí vysoký krevní tlak či cukrovku. „ I když si člověk myslí, že dobře vidí, měl by jednou za rok podstoupit vyšetření zraku,“ říká primář očního oddělení kolínské nemocnice Pavel Rezek. Zrak se totiž může zhoršit během jediného roku. Lékař také varuje,“ I malá oční vada může bez správné korekce vést k bolestem hlavy a dalšímu zhoršování zraku.“

„Lidé jsou zvyklí chodit pravidelně k zubaři, měli by se naučit chodit pravidelně i k očnímu odborníkovi,“ vysvětluje hlavní poselství  kampaně Jana Hašková, marketingová manažerka společnosti Johnson & Johnson Vision Care pro Českou republiku. Hlavním symbolem kampaně je variace na tzv. optotyp – tabulku s písmeny různých velikostí, nejznámější symbol vyšetření zraku. Na billboardech a dalších velkoplošných venkovních plochách ve velkých městech po celé republice se ve formátu optotypu lidé dočtou klíčové myšlenky osvětové kampaně: „Oční vyšetření nebolí“, „Svoje oči používáte každý den, nechte si je vyšetřit každý rok“ nebo „15 minut může zachránit vaše oči na celý život“.

 

Součástí kampaně jsou i nově vytvořené webové stránky www.zrakprozivot.cz. Obsah stránek vznikl ve spolupráci s očními odborníky. Stránky nabízejí řadu užitečných informací o očích, jejich fungování, výživě, dále zdraví zraku, péči o zrak, ale i o vadách zraku, jako je například krátkozrakost nebo astigmatismus a možnostech jejich korekce /řešení refrakční vady pomocí dioptrických pomůcek- brýlí a kontaktních čoček nebo operace/. Zájemci se také dozvědí, jak probíhá oční vyšetření, a najdou zde seznam vybraných specialistů, kde ho mohou absolvovat.

Proto i když nemáte pocit vážnějších problémů s viděním, navštivte jednou za rok očního odborníka. I v mladém věku může vyšetření zraku rozkrýt potíže s viděním a zároveň pomůže odhalit  možné ohrožení dalšími chorobami.

11.října odborníci provedou zdarma orientační vyšetření zraku v pražském nákupním centru Chodov.

 

V rozhovoru pro vás vystoupí primář očního oddělení Kolín Pavel Rezek,

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

 

oční lékařka Svatava Háčiková z optiky ORC Praha,

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

 

optometrista Jakub Vrba z optiky Anděl a Jana Hašková, organizátorka kampaně Zrak pro život.

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář