Rázová vlna uleví od bolesti a oddálí operaci!

Pokud Vás trápí artróza, je jistě toto onemocnění kloubů nepříjemné. Není třeba čekat až dostanete náhradní kloub. Existuje totiž léčba, která je neinvazivní a bezbolestná a vysoce účinná. Nazývá se terapie rázovou vlnou.

Terapie se využívá například na tenisový loket, zánět Achillovy šlachy, omezení hybnosti ramenního kloubu, zánět paty či problémy s patní ostruhou a jiné.

Rázová vlna je akustická vysokoenergetická zvuková vlna. Objevuje se v atmosféře během světelných výbojů při bouřkách, vzniká i v letectví, když letadlo prorazí zvukovou bariéru. V medicíně se fyzikálních vlastností rázové vlny využívá od roku 1980 k rozbíjení žlučových a ledvinových kamenů. V poslední době menší systémy nachází uplatnění při léčbě bolestivých onemocnění pohybového systému. Jde o přenos rázové vlny z aplikátoru přístroje k bolestivému místu na těle, kde nastartuje hojení tkáně.

 • Jaké onemocnění jsou rázovou vlnou léčena?
 • bolestivá onemocnění ramenních kloubů (šlach a svalů, s kalcifikacemi i bez nich)
 • onemocnění loketních kloubů (svalových úponů na vnitřní i zevní straně kloubu) „golfový“ či „tenisový loket“
 • bolesti kolenního kloubu (nejčastěji „skokanské“ koleno), poškození úponové šlachy pod čéškou
 • bolesti v oblasti holeně (syndrom tibiální hrany)
 • bolest Achillovy šlachy
 • ostruha patní kosti
 • chronické bolesti krční, hrudní i bederní páteře při spondylartroze páteře
 • úponové bolesti (šlach a svalů)
 • svalový hypertonus a bolestivé svalové spoušťové body při onemocněních páteře

Jaká je úspěšnost terapie?

Po aplikaci 2 až 3 procedur rázovou vlnou udává více než 80% pacientů výrazné zmírnění až vymizení obtíží. Jak terapie probíhá? Před vlastní aplikací terapeut pohmatem lokalizuje bolestivé místo, kam aplikuje ultrazvukový gel k zajištění cíleného a bezbolestného přenosu enegrie rázové vlny a zamezení ztrát energie během přenosu. Následně pak aplikátorem přenáší rázovou vláknu a pohybuje aplikátorem nad bolestivým místem. Jak dlouho terapie trvá a jak často se aplikuje? Terapie probíhá podle indikace lékaře v závislosti na diagnóze a charakteru obtíží. Nejčastěji se provádí 1 až 2x týdně, většinou  až 5 aplikací. Léčba rázovou vlnou se vždy provádí pouze na specializovaných pracovištích.

Terapie spočívá v působení rázových vln na nemocné místo. Generátor přístroje mění vzduchovou vlnu (5-6 barů) v akustickou radiální vlnu, kterou hlavice aplikátoru přenáší v okolí bolestivého místa do hloubky tkáně cca 4 cm (event. až 15 cm). V ní se zlepšuje mikrocirkulace a metabolismus. Vlny umožňují rozpuštění vápenných fibroblastů, podporují produkci kolagenu, snižují napětí v tkáni a mají analgetický efekt. Zjednodušeně řečeno, princip působení rázové vlny je ve zlepšení prokrvení
v místě působení a regeneraci postižených buněk.

Terapii rázové vlny nabízí chirurgická a ortopedická ambulance v Centru zdraví u Bílého lva v Říčanech. Léčba  pacientům během několika týdnů vyhojí tkáň a odstraní bolest s účinností až 95%.

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

 1. 5.6.2019

  […] U lehčích forem pak doporučují odborníci obvykle rehabilitaci, tj. laser a ultrazvuk a dále pacienta vybavují ortopedickými vložkami. Často pacienti prodělají  kompletní léčbu a to včetně aplikací kortikoidu a ozářek, mnohdy opakovaně a bez léčebného efektu. Těmto pacientům je navržena   léčba rázovou vlnou. […]

Napsat komentář