Metoda ACP – terapie krevní plazmou může pomoci v léčbě kloubů

V ordinacích ortopedů přibývá pacientů nad 60 let. Současní senioři mají před sebou vidinu dožití 90 let a tak se tomu přizpůsobují i používané léčebné metody.

Přibývá aktivních osmdesátníků, hlavně jsou to ženy. Chtějí si zachovat životní elán a nechtějí se vzdát běžných aktivit.  Stáří se projevuje opotřebování m kloubů a celého pohybového aparátu. Snahou léčby je zachování hybnosti co nejdéle a zmírnění bolesti.

Starší lidé mívají řadu dalších nemocí, což komplikuje případnou operaci. Nejčastějším řešením je endoprotéza -náhrada zničeného kloubu. I když mají před sebou až 30 let dalšího života, přesto endoprotéza tak dlouho funkčně nevydrží. Pomáhají zde metody, které narušování kloubů zpomalí a potřebnou operaci oddálí.

Endoprotéza umožní seniorovi vrátit se k původním aktivitám. U pacienta je nutné trvale sledovat stav kostí a léčit osteoporózu. Proto je vhodná úprava bezbariérového prostředí, protože zlomeniny utrpí senioři nejčastěji doma.

Na potlačení bolesti dostávají senioři jako ostatní pacienti nesteroidní antiflogistika a do kloubů se jim aplikují injekce s deriváty kyseliny hyaluronové. Některým pomáhá léčba růstovými faktory krevních destiček, tzv. metoda ACP. Jde o terapii krevní plazmou. Lékař odebere pomocí tenké jehly a speciální dvouplášťové stříkačky ze žíly na paži malé množství krve (10 ml). Krev se vloží do centrifugy, kde je v průběhu pěti minut odstředěna plazma. Celý proces obvykle netrvá déle než 30 minut.

AUDIO: Své zkušenosti s terapií krevní plazmou má i Richard Stára. Poslouchejte.

 

Metoda ACP využívá regeneračních schopností vlastní krve. Léčebná dávka obsahuje plazmu obohacenou krevními destičkami. Aplikuje se do místa poranění injekčně. Urychlí se tím hojení a zabrání přechodu nemoci do chronického stadia.

AUDIO: Jak pomáhá terapie krevní plazmou, to nám vysvětlí vedoucí lékař traumatologického oddělení v Mladé Boleslavi Milan Kutáček.

 

Mladí lidé do 30 let se věnují intenzivně různým sportům. Často se přeceňují a dochází k úrazům – zlomeninám, svalovým a šlachovým poraněním, kloubním úrazům. Prevencí je opatrnost a i jistá pokora. Léčba má mnoho možností. Jde o  rekonstrukční operace, vždy navazuje rehabilitace. Nové biologické metody- destičkové růstové faktory /ACP/, dále tzv. chondrografty- štěpy připravené kultivací vlastních buněk chrupavky, nově i transplantace menisků jsou další šancí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář