Trendy v sexuálním chování u nás

Češi a Češky se podle průzkumu dívají na sex mimo manželství poměrně tolerantně. Náhodný sex přiznává 66 procent českých mužů a 40 procent žen. V průměru mají ženy za život pohlavní styk s pěti a více muži, muži až s deseti ženami. Klesá také počet párů, které při sexu používají prezervativ. Se střídáním partnerů ale stoupá riziko přenosu pohlavních chorob.

Zajímavostí je, že pomalu vzrůstá počet žen, které v sexu experimentují. Například o osobní zkušenosti s análním pohlavním stykem v dnešní době hovoří každá pátá žena.

 

Jsme si věrní?

 

V posledních patnácti letech došlo k mírnému poklesu mimomanželských sexuálních styků. Dnešní populace navíc považuje sex mimo manželství za morálně nepřijatelný. Paradoxem je, že i přesto se k němu staví relativně tolerantně.

 

Lidé nemusí po pohlavním styku s nakaženou osobou vždy onemocnět, mohou se však stát přenašečem nemoci a dále ji šířit. Před některými pohlavními chorobami neposkytuje 100% ochranu ani kondom. Ženy si chtějí raději užít styk bez něj, což jim z hlediska ochrany před otěhotněním umožňuje i hormonální antikoncepce. Používání kondomu u nás je nedostatečné.

 

Kdy poprvé mají mladí sexuální vztah? První zamilovanost a první polibek prožívají mladí kolem 15. roku věku. Pohlavní život zahajují kolem 18 let.

 

Lidé se domnívají, že pokud zůstanou ve vztahu věrni, jsou tak chráněni před možným onemocněním. To však předpokládá také partnerovu věrnost a dokonce znalost celé jeho sexuální historie.
K příznivým trendům sexuálního chování podle profesora Petra Weisse patří to, že za posledních 20 let stoupl význam antikoncepčních pilulek a hormonální antikoncepce.

Rodiče dívek by měli chránit své dcery proti rakovině děložního čípku a dát je očkovat.

Nejúčinnější prevenci rakoviny děložního čípku představuje očkování proti HPV. Nejvyšší ochranu poskytuje vakcinace ještě před zahájením pohlavního života. Od dubna 2012 mají 13leté dívky očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Plně hrazenou očkovací látkou je Cervarix. Plně hrazená vakcína  poskytuje 93% ochranu před těžkými přednádorovými změnami na děložním čípku bez ohledu na typ HPV viru.  I nadále by  ženy měly jednou ročně docházet ke svému gynekologovi na preventivní prohlídku.

 

Investice do budoucna

 

Studie prokázaly, že plně hrazená vakcína navozuje u dívek, které se dosud s HPV infekcí nesetkaly, vysoké a setrvalé hladiny protilátek. Dívky a ženy, které v mládí žijí ve stálém vztahu, mohou mít ve středním a pozdějším věku jiného sexuálního partnera. Očkování jim pak poskytuje ochranu i před možnou budoucí nákazou.

 

Jsou Češi věrní,chrání se dostatečně? na tyto a jiné otázky odpovídá profesor PhDr.Peter Weiss ze Sexuologického ústavu v Paze.

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář