Suché oko“ – chránit oči se vyplatí

Pálení, svědění, řezání, pocit cizího tělíska v oku, paradoxní zvýšené slzení – pokud jsou u vás zmiňované příznaky téměř na denním pořádku, trápí vás nejspíše „suché oko“. Statistiky uvádějí, že se s tímto onemocněním v průběhu života setká až každý třetí člověk. Rozhodně ho nepodceňujte. Jednoduchým řešením pro zmírnění těchto obtíží jsou zvlhčující oční kapky. Dejte si ale pozor, abyste vybrali typ produktu adekvátní vašemu problému.

Syndrom suchého oka, který se projevuje výše zmiňovanými příznaky, se řadí mezi civilizační choroby. Jeho příčiny bychom tedy hledali především v našem životním stylu a prostředí, v němž se pohybujeme. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují vznik tohoto onemocnění. Mezi ně patří:

  • Dlouhodobá práce na počítači
  • Sledování televize, čtení
  • Řízení
  • Klimatizované místnosti se suchým vzduchem
  • Prašné prostředí
  • Používání kontaktních čoček

Častěji „suché oko“ postihuje ženy ve věku nad 45 let, a to z důvodu hormonálních změn, jež mohou také být spouštěčem tohoto onemocnění. Další možné příčiny jsou:

 

  • Užívání některých druhů léků (např. kontraceptiva, diuretika, antidepresiva)
  • Jiná celková onemocnění (cukrovka, revmatismus, alergie, systémové autoimunitní onemocnění, zelený zákal aj.)

Co konkrétně probíhá v orgánu našeho zraku, trpíme-li syndromem suchého oka? Dochází k narušení produkce a stability slzného filmu, který je tvořen třemi základními vrstvami – zevní lipidovou (tukovou), prostřední vodnou a vnitřní mucinovou. Tukovou vrstvu tvoří Meibomské žlázky víček a jejím úkolem je zabraňování rychlému odpařování slz.  Prostřední vodnou vrstvu formuje hlavní slzná žláza a přídatné slzné žlázky. Její funkcí je hydratace, výživa a ochrana povrchových tkání. Funkcí vnitřní mucinové vrstvy je propojení slz s povrchem rohovky. Tvoří ji pohárkové buňky spojivky.
Je tedy nutné vybrat si ten správný produkt, jenž poskytne vaším očím úlevu. Sledujte, v jakou denní dobu míváte nejčastěji problémy. Přesnou diagnózu vám potvrdí váš oftalmolog.

Jestliže vás nejčastěji oči pálí a řežou v průběhu dne a navečer, příčinou je deficit vodné/ mucinové vrstvy. Vhodnou volbou budou zvlhčující oční kapky Systane® ULTRA, které tyto nepříjemné projevy dočasně vyřeší.  Systane® ULTRA jsou k dispozici i bez obsahu konzervačních látek ve sterilních plastových ampulkách k jednorázovému použití – seženete je pod názvem Systane® ULTRA UD.
Aktivní složka: polyetylen glykol a polypropylen glykol
Neaktivní složky: aminomethylpropanol, kys.boritá, HP-Guar, KCl, NaCl, sorbitol
Konzervant: POLYQUAD®
Orientační cena:  266,-Kč
Zakoupíte v lékárnách.

Pokud se vaše problémy s očima objevují ihned ráno, po probuzení, signalizuje to deficit lipidové vrstvy slzného filmu, jenž je velmi často způsoben disfunkcí Meibomských žlázek. V tomto případě jsou nejvhodnější volbou zvlhčující oční kapky Systane® BALANCE.

Využívají patentovanou technologii HP-Guar/Borát
Obsahují LipiTech™ System, stabilní emulzi skládající se z minerálního oleje a patentovaného aniontového fosfolipidu.

Orientační cena: 266,-Kč
Zakoupíte v lékárnách.

Ti, kdo potřebují výraznější úlevu, mohou využít preparát ve formě zvlhčujících gelových očních kapek Systane® GEL DROPS. Díky své gelové povaze příjemně chladí a ulevují jak od mírných příznaků „suchého oka“, tak i od závažných. Jejich složení je speciálně navrženo ke zvlhčení a vytvoření podmínek k obnově povrchu oka. Jejich účinek je dlouhodobý, hodí se pro aplikaci na noc. Systane® GEL  DROPS mohou sloužit jako vhodný doplněk ke kapkám Systane® ULTRA a Systane® BALANCE.

Orientační cena: 266,-Kč
Zakoupíte v lékárnách.

NOVINKA – Systane® HYDRATION – dvě zvlhčující látky místo jedné
Horkou novinkou na našem trhu jsou zvlhčující oční kapky Systane® HYDRATION. Díky svému unikátnímu složení – kombinaci kyseliny hyaluronové a HP Guaru – přináší delší ochranu a lepší hydrataci, než produkty obsahující pouze kyselinu hyaluronovou. Tato sloučenina se přirozeně vyskytuje ve sklivci, synoviální tekutině (kloubním mazu) a kůži. Kyselina hyaluronová má podobné vlastnosti jako slzy – zvyšuje hydrataci a zadržuje vlhkost. Systane® HYDRATION působí jako „bandáž“ umožňující obnovu poškozených buněk na očním povrchu.
Orientační cena:  273,-Kč
Zakoupíte v lékárnách.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář