Rakovina neznamená konec sexuálního života

Přestože počet onkologicky nemocných roste, zlepšuje se jejich prognóza díky včasnému záchytu a účinné léčbě i pokročilých stádií. Cílem komplexní léčby pacienta je návrat do běžného života, ke kterému bezesporu patří i sex. Rakovina totiž naruší partnerský sexuální život.  Ve většině případů jsou poruchy sexuálních funkcí podceňovány a tudíž také neléčeny. Málo pacientů řeší svůj sexuální problém s lékařem, přitom obnovení této stránky života má podstatný vliv na jeho kvalitu.

Období onemocnění představuje pro pacienta náročný proces, který je doprovázen strachem a úzkostí z očekávání. Dochází také k vytrácení sexuální touhy. Nejčastěji však pacienti v souvislosti s onkologickým onemocněním přicházejí kvůli poruchám vzrušivosti (erekce u mužů, lubrikace u žen), orgasmu/ejakulace či problémům s plodností. Sexualitu a sexuální život negativně ovlivňuje i řada dalších faktorů, jako jsou pokles sebedůvěry, únava, někdy deprese, úzkost, zármutek, bolest a fyzické omezení, ale i váznoucí komunikace s partnerem.

Přestože se na sexuologa obrací jen malý počet pacientů, vyhledají jeho odbornou pomoc muži nejčastěji po léčbě zhoubného nádoru prostaty, střev, konečníku či trpící hematoonkologickým onemocněním. Ženy přicházejí po léčbě zhoubného nádoru prsu. „. Typickým pacientem, který vyhledá pomoc sexuologa, je muž s rakovinou prostaty ve věku mezi 45–65 lety. V roce 2020 bude dle statistických odhadů v ČR žít více než 100 000 mužů s nádorem prostaty. Optimistické je, že nárůst počtu pacientů nevede k růstu úmrtnosti,“ vysvětluje doc. MUDr. Michal Pohanka, Ph.D., přednosta Sexuologického ústavu VFN v Praze a 1. LF UK.

Nejčastější sexuální poruchou, jež zavede muže do ordinace sexuologa, je erektilní dysfunkce. Tou trpí až 90 % pacientů po operačním odstranění prostaty, která je zlatým standardem léčby tohoto onemocnění. Vždy je proto nezbytné zahájit ji co nejdříve. V dnešní době disponujeme takovými možnostmi léčby, díky nimž jsme schopni pomoct téměř 100 % postižených mužů s jakoukoli příčinou poruchy erekce. „V první linii doporučujeme tabletovou léčbu, ve druhé injekční léčbu, třetí linii představuje implantace penilní protézy,“ uvádí MUDr. Taťána Šrámková, CSc., lékařka Sexuologického ústavu VFN v Praze a 1. LF UK.

Ženy po komplexní léčbě karcinomu prsu si nejčastěji stěžují na malý zájem o sex, na snížení touhy a z toho pramenící nižší frekvenci sexuálních styků, poruchu vzrušivosti a v polovině případů i na problém s dosažením orgasmu. Popisují, že se necítí sexuálně atraktivní. „Ženské sexuální dysfunkce po prodělaném onkologickém onemocnění mají významnou psychogenní součást a jsou ovlivněné i vztahovými problémy, léčba proto musí být komplexní. Ženy nás sexuology vyhledávají mnohem méně ve srovnání s muži. Na vině může být ostych, ale také obava říci si o pomoc,“ konstatuje MUDr. Taťána Šrámková, CSc., a dodává: „Našim cílem je navrátit onkologicky nemocným schopnost realizace sexuální aktivity, obnovit jejich touhu a radost ze sexu.“

AUDIO: Dá se pomoci nemocným se sexuálním problémem, co k tomu říká sexuoložka Taťána Šrámková.

AUDIO: Poslechněte si příběhy dvou už vyléčených pacientů.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář