Saunování má mnoho benefitů pro naše tělo i mysl. Ocení ho i vaše pleť

Saunování je ideálním způsobem, jak se v zimě zahřát. Kromě toho bývá spojováno s řadou možných benefitů pro naše tělo i mysl. Blahodárné účinky saunování je přitom možné pozorovat také na naší pleti. Jaké kroky během saunování a po něm jsou vhodné dodržovat, radí odborná konzultantka BENU lékáren, PharmDr. Ivana Lánová.

Saunám je historicky přisuzován velký význam, a to především kvůli blahodárným účinkům pro relaxaci mysli a omlazení těla, se kterým bývají spojovány. Kromě řady benefitů pro dobrou náladu může saunování mít mnoho kladných vlivů i na naši pleť, například její lepší prokrvení, zbavení nečistot a zpomalení výskytu projevů stárnutí. Aby však saunování mělo šanci zapůsobit na kvalitu pleti, je třeba mu dopřát náležitou péči a dodržet několik pravidel.

Attractive young woman in a black swimsuit is relaxing in the sauna.

Benefity spojené se saunováním

Při saunování vystavujeme naše tělo teplotě, která dosahuje až 100 °C. Začátečník by ale měl začínat s nižšími hodnotami, a to okolo 75 °C. Aby mohlo tělo zvládat tuto zvýšenou zátěž, dochází k aktivaci několika termoregulačních dějů. Nejprve se zvyšuje teplota těla, která se může zvýšit až na 39 °C. Dále tělo začne produkovat více potu, aby ochladilo organismus. Právě díky těmto procesům je saunování kromě příjemných pocitů spojované i s řadou benefitů. „Mezi pozitivní účinky, o kterých se ve spojitosti se saunováním nejčastěji hovoří, patří hlavně zlepšení nálady, možné uvolnění od stresu a mírnění bolestí hlavy, také bývají zmiňovány možné pozitivní vlivy na uchování zdraví cév a srdce, stimulaci lymfatického systému nebo fungování imunitního systému,“ uvádí PharmDr. Ivana Lánová, konzultantka BENU lékáren. Aby však saunování mohlo být prospěšné, je třeba dodržovat několik zásad. Mezi ty hlavní patří dodržování přiměřené doby návštěvy v sauně, ochlazení těla po saunování, dodržování pitného režimu a vynechání alkoholu nebo těžkých jídel před procesem. Ochlazení je možné ve sprše, v sudu se studenou vodou nebo dokonce ledem či ledovou tříští, přičemž k ochlazování těla by mělo docházet od spodních končetin směrem nahoru.

I když je saunování poměrně bezpečné, zvláště opatrní by v souvislosti s ním měli být lidé, kterým pobyt v horku nedělá dobře, mají onemocnění srdce či plic, případně trpí nádorovým onemocněním nebo epilepsií. S návštěvou sauny je také lepší počkat i v případě, kdy se cítíme nachlazení či nezvykle unavení. Pro ty, kteří mají zdravotní potíže neumožňující návštěvu klasické sauny, může být možností, jak si saunování přece jenom dopřát, infrasauna – její teplota se totiž pohybuje pouze mezi 45–55 °C. I tak je vždy dobré se v případě přítomnosti chronických onemocnění poradit o vhodnosti saunování se svým lékařem.

Dopřejte pokožce a pleti wellness

Pobyt v sauně se považuje za obzvlášť blahodárný pro naši pokožku a pleť. Právě kvůli teplu může docházet k lepšímu prokrvení pokožky, rozšíření cév a kožních pórů. To zpravidla přispívá k tomu, že se pokožka lépe a intenzivněji zbavuje odumřelých buněk a nečistot. To pak také může vést ke zpomalování výskytu projevů stárnutí pleti a vzniku nových vrásek, ke zvýšené podpoře udržování přirozené kožní bariéry a ochraně pleti před vnějšími vlivy.Aby se saunování mohlo odrazit na kvalitě kůže, stačí dodržet několik zásad. Před návštěvou sauny je zejména důležité pokožku důkladně očistit od nečistot a make-upu. „Pokud by na pleti make-up zůstal, pleť by nemohla tak dobře „dýchat“ a saunování by nebylo příliš efektivní. Mezi saunovacími cykly, které jsou obvykle dva, můžeme očistu pokožky podpořit přírodním peelingem ze soli nebo cukru. Ten bychom měli nanášet krouživými pohyby nebo pomocí masážních kartáčů či žínek,“ radí Lánová. V průběhu saunování i po něm pleť vylučuje maz a tím si vytváří přirozenou ochrannou bariéru. Po posledním saunovacím cyklu je důležité nezapomenout na důkladnou sprchu a umytí obličeje, která nám pomůže zbavit se potu a co největšího množství zbytků odumřelé kůže. Vyhnout bychom se však měli použití mýdla nebo sprchových gelů, které mohou ochranný filtr pokožky narušovat. Vhodnější bývají sprchové oleje.

Je také dobré vědět, že sauna může pokožku i vysušovat. Díky rozšířeným pórům však pokožka také bývá daleko lépe připravena vstřebávat výživné látky, které jí dopřejeme. Ty mohou být obsaženy v různých kosmetických přípravcích, mezi kterými nejčastěji najdeme krémy a oleje. „Lidé, kteří se potýkají se suchou pokožkou, by měli obzvlášť myslet na závěrečnou péči po saunování. Tou může být použití vhodných výživných tělových krémů se zvláčňující složkou jako mléko, med, bambucké máslo, kakaový nebo amarantový olej. Do rutiny po saunování zařaďte pleťovou masku, která díky rozšířeným pórům pomůže pleti dodávat účinné a potřebné látky. Horko a sucho nedělá příliš dobře ani našim vlasům. Proto je chraňte zabalením do ručníku. Kdo má raději vlasy volné, může použít vlasové oleje, které se nanesou do vlasových konečků a tím je hydratují a pomáhají chránit,“ říká Lánová.

zdroj. BENU lékárna

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář