Stále více mladých Čechů se léčí s bolestí zad a krční páteře

Na rehabilitační oddělení může pacient přijít na doporučení lékaře nebo i bez něj, například pokud trpí akutními potížemi. V současné době na rehabilitační oddělení dochází stále více mladých, na jejichž bolest zad a krční páteře má často vliv také životní styl, náročná práce a stres, uvádí vedoucí lékařka rehabilitačního oddělení MUDr. Dana Větvičková z Polikliniky Agel Praha Italská.

K uvolnění bolesti může pacientovi pomoci rehabilitační lékař nebo fyzioterapeut již při první návštěvě, například pomocí měkkých technik. „V řadě případů však ke stanovení podrobné anamnézy a předepsání léčby potřebujeme více času. Pacienti totiž nejsou vždy schopni hned napoprvé své problémy přesně specifikovat,“ vysvětluje MUDr. Větvičková.

Ke stanovení diagnózy a vhodného rehabilitačního plánu dnes specialisté využívají kromě zobrazovacích metod řadu dalších vyšetření ve spolupráci s jinými odděleními, jako jsou např. neurologie, chirurgie, ortopedie nebo i psychologie. V samotné léčbě jsou pak návštěvy doplněny o procedury, které nejlépe odpovídají diagnóze pacienta. Může jít třeba o ultrazvuk, elektroléčbu, magnetoterapii, vířivé koupele nebo parafín.

Bolestmi zad a krční páteře trpí především lidé se sedavým zaměstnáním, kteří pracují s počítačem, jezdí hodně autem a i po práci si sednou doma zase k počítači nebo televizi. Svůj životní styl by měli obohatit o větší pravidelnou pohybovou aktivitu. Vhodné jsou svižnější procházky, různé druhy sportů, např. jízda na kole, plavání, tenis nebo golf. Své pracovní prostředí si mohou zkvalitnit správným nastavením počítače a výběrem vhodné židle. A v neposlední řadě by měli dbát na správné držení těla při sezení a chůzi.

Podle ÚZIS je v Česku v důsledku nemocí svalové a kosterní soustavy a pojivé tkáně přijato ročně do nemocnic více než 1 400 000 nových pacientů. Z toho větší polovinu tvoří ženy.

Podle poslední zveřejněné statistické ročenky České správy sociálního zabezpečení byl v roce 2015 z důvodu nemocí svalové a kosterní soustavy a pojivé tkáně nově přiznán invalidní důchod více než 9300 osobám. Česká správa sociálního zabezpečení pak dohromady v roce 2015 vyplatila invalidní důchod více než 117 000 osobám s touto diagnózou.

AUDIO rozhovor: Krční páteř nás může dosti potrápit, jak na bolest, o tom pohovoří lékařka Dana Větvičková. 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář