Stop zápachu nohou v létě!

Je pro vás zápach chodidel v létě noční můrou? Přitom nejde o nic, co by se nedalo řešit, anebo alespoň částečně eliminovat. Stačí jen trocha přemýšlení a dodržení několika zásad. Máme pro vás 4 osvědčené tipy, které z vaše problému udělají minulost.

Léto a obuv nás dokáží rozdělit na dva tábory. Jedni z nás se těší, až vytáhnou své oblíbené balerínky, žabky nebo sandálky. Pro jiné je ale představa toho, že se budou muset někde v tomto období vyzout, spíše noční můra. Zápach z bot bývá nepříjemný nejen pro okolí, ale i pro samotného jedince, kterého se tento problém týká. Navíc se nejedná pouze o sezónní problém, ale je pravda, že v létě eskaluje nejvíce.

Co zápach způsobuje?

Nohy dokáží vyprodukovat až 0,5 l potu za den. To by samo o sobě nepředstavovalo až takový problém. Při pocení totiž vylučujeme jen vodu a sůl. Když k tomu ale přidáme ještě vysoké letní teploty, ponožky ze syntetického materiálu, nevhodnou obuv a špatné hygienické návyky, máme zaděláno na pořádné faux pas. Pot totiž nemá kudy odcházet, a na chodidlech tak vytváří ideální prostředí pro bakterie, díky kterým vznikají nosu nepříjemné plyny.

Jak proti zápachu bojovat?

1. Obuv

Při výběru je dobré přemýšlet jak nad typem obuvi, tak i nad materiálem, ze kterého je obuv vyrobena. Pokud vás tedy trápí zmíněný problém, je dobré sáhnout po otevřené obuvi z kůže a obloukem se vyhnout všem umělým materiálům. Použitou uzavřenou obuv je dobré nechat alespoň přes noc vyvětrat a vyschnout na čerstvém vzduchu a nejlépe vyndat ven i stélku.

Chodíte doma naboso? Nemuselo by se vám to tak úplně vyplatit. Podle lékařů si totiž snadněji přenesete na nohy plíseň z koberců nebo podlahy. Proto doma raději sáhněte po pohodlných papučích.

Nezapomínejte ani na pohodlnou domácí obuv

2. Ponožky

Výběrem vhodné obuvi to nekončí. Pokud už volíte obuv, do které si musíte vzít ponožky, je opět důležité myslet na materiál. Tím pravým materiálem je v tomto případě bavlna, která dobře vstřebává pot a umožňuje chodidlům lépe dýchat. Dobré je také si přes den ponožky alespoň jednou vyměnit.

3. Hygiena

Každodenní mytí nohou je samozřejmost. Nejlépe k mytí užijte antibakteriální mýdlo a pořádně nohy osušte, zejména mezi prsty. Vyzkoušet můžete nespočet koupelí na nohy, které by měly zmírnit váš problém. Nejúčinnější jsou koupele z čajových výtažků, koupelových solí či jablečného octa. Za otestování také určitě stojí i lázeň z kamence, který je známý pro své antiperspirační účinky.

4. Deodoranty

Pokud se vám zápachu nepodařilo předejít využitím předchozích kroků, existuje dnes i nepřeberné množství protizápachových a antibakteriálních sprejů a deodorantů jak do obuvi, tak i přímo na nohy. Na aplikaci přípravků určených do bot je dobré myslet dopředu, aby boty po nanesení řádně vyschly.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář