enám se v těchto dnech otevírají Centra zdraví

Návštěvnice všech věkových kategorií mohou probrat svůj stav s lékařem

Informace o očkování proti nebezpečným virům HPV, edukace o nízko hormonálních možnostech antikoncepce a měření hustoty kostí spojené s informacemi o prevenci osteoporózy čekají na ženy všech věkových kategorií, které navštíví do 16. června stánky Center zdraví.

O víkendech jsou ženám a dívkám v obchodních centrech v Praze (nákupní centrum Palladium), Brně (OC Avion Shopping Park), Ostravě (OC Avion Shopping Park), Jihlavě (OC City Park) a Plzni (OC Borská Pole) k dispozici odborníci na prevenci a léčbu závažných onemocnění.

 

Cílem akce Center zdraví je nabídnout ženám kvalitní prevenci onemocnění a informovat je o důležitých stránkách užívání antikoncepce. Pátky a neděle budou zaměřeny na předcházení onemocněním způsobeným HPV a na antikoncepci, soboty pak na měření rizika osteoporózy u žen po menopauze pomocí ultrazvukového denzitometru.

 

Edukace o očkování proti onemocněním způsobeným HPV je určena dívkám a ženám do 45 let. Podrobnosti o očkování se dozví na Centrech zdraví, kde své dotazy mohou konzultovat přímo s lékařem – od loňského roku všechny zdravotní pojišťovny hradí očkování proti HPV onemocněním pro třináctileté dívky ze zákona.

 

Ženy a dívky se také mohou více dozvědět o bezpečném užívání antikoncepce. Ve vývoji antikoncepčních přípravků dochází k výrazným změnám – mění se typy účinných látek a snižují se denní dávky hormonů. Ženy mnohdy ani netuší, že vhodným výběrem hormonální antikoncepce mohou zvýšit vlastní komfort – především omezením menstruačního stresu, stabilitou váhy, kvalitou pleti nebo minimálním zásahem do svých obvyklých aktivit.
V sobotu Centra zdraví na stáncích nabídnou zcela bezbolestné měření hustoty kostí.

O HPV

 

HPV je nejčastější pohlavně přenosnou virovou infekcí. Zhruba 630 milionů lidí na celém světě je nyní nakaženo lidským papilomavirem. Ten se šíří zejména pohlavním stykem nebo přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. Většina typů viru HPV spontánně vymizí bez znatelných následků. Pokud k tomu ale nedojde, infekce může vést k řadě onemocnění. Jedním z nejzávaznějších je rakovina děložního čípku.
Vedle rakovinného onemocnění HPV viry způsobují i kondylomata accuminata – genitální bradavice. I když se v případě kondylomat nejedná o život ohrožující onemocnění, kondylomata mohou velmi ovlivnit kvalitu života u žen i u mužů. 

O antikoncepci

 

Antikoncepce je souhrnný název pro metody, které způsobují dočasnou a vratnou ztrátu schopnosti oplodnění, a tak brání vzniku neplánovaného těhotenství. V současné době užívá hormonální antikoncepci přibližně milion českých žen, tedy každá druhá Češka v plodném věku. Trendem posledních let je snižování dávek hormonů ve všech formách antikoncepce. V současné době je na trhu velké množství nízko hormonálních antikoncepčních přípravků – antikoncepčních pilulek, kroužků nebo náplastí, které jsou k tělu šetrné.

Lékař Michael Fanta z gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze si s námi povídal na téma nízko hormonální antikoncepce … zda-li je bezpečná, ochrání před početím a je co nejpřirozenější. Rozhovor si poslechněte ZDE

 

O osteoporóze

 

Osteoporóza je systémové onemocnění skeletu vedoucí ke zvýšené křehkosti kostí a ke zlomeninám, které vznikají samovolně, nebo si je nemocný přivodí i nepatrným pádem. Onemocnění, které ohrožuje všechny ženy po menopauze, nemá prakticky žádné viditelné příznaky.
V Česku má osteoporózu třetina žen starších 50 let a dokonce každá druhá žena starší 70 let.  Úspěšnost léčby osteoporózy záleží především na včasném odhalení nemoci před první osteoporotickou zlomeninou.
Osteoporóze je možné předcházet pohybem s přiměřenou zátěží kostí a dostatečným přísunem vápníku a vitaminu D, který je důležitý pro ukládání vápníku do kostní hmoty.

 

Navštivte www.centrazdravi.cz


Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář