Očkování na cesty vám může zachránit dovolenou i zdraví

Na dovolenou si bereme cestovního průvodce a fotoaparát, ale na zdravotní prevenci často zapomínáme. Právě zdravotní problémy bývají na cestách nejčastějšími komplikacemi, které mohou vysněnou dovolenou zkazit. Cestovatelský základ představuje vakcína proti žloutence typu A a B, kterou je někdy nutno doplnit dalšími vakcínami či léky. S přípravou na cestu lidem poradí specializovaní lékaři z center cestovní medicíny.

 

U nás zaznamenáváme zvýšený výskyt virové hepatitidy A a i v několika evropských zemích. Na vině je nízká proočkovanost proti hepatitidě A a také rizikové chování lidí.

 

„Lidé by neměli podceňovat prevenci před odjezdem na dovolenou, i když se nechystají přímo do rizikových či exotických destinací.  Do některých zemí je dokonce povinné očkování proti žluté zimnici a nebudou bez něj vpuštěn., Nejčastěji pak doporučuji očkování proti žloutence typu A,“ říká MUDr. Jan Rutsch, vedoucí lékař Centra cestovní medicíny.

 

Proti žloutence typu A se mohou děti očkovat už od jednoho roku. V rozmezí půl roku se očkují dvě dávky vakcíny, přičemž po druhé dávce vakcína poskytuje dlouhodobou ochranu. Dospělí mají možnost zvolit výhodnou kombinovanou vakcínu, která ochrání proti A i B typům zároveň a očkuje se ve třech dávkách. Toto očkování představuje tzv. cestovatelský základ.

 

„Žloutenku A však doporučuji všem, může se hodit i u nás ve vlaku či MHD,“ doplňuje své zkušenosti MUDr. Rutsch.

 

Mýtus o tom, že ochrana proti žloutence je vhodná jen pro exotické cesty, vyvrací i zvýšený výskyt nemoci ve Skandinávských zemích. Zdravotnické úřady v Norsku zaznamenaly nárůst případů žloutenky A, která není pro severské státy příliš typická. Desítky nemocných se nakazily v zahraničí, a k šíření nemoci pravděpodobně přispělo mražené ovoce ze zahraničí.

 

Cestovatelská lékárnička

 

Nejčastěji se lidé na cestách potýkají s průjmy, úrazy a infekčními chorobami. Lékárnička by proto měla obsahovat výbavu pro ošetření úrazů (obvazy, náplasti, desinfekci), dále pak léky na snížení teploty a zažívací potíže. Při zvracení a průjmech je důležité zajistit dostatečný přísun tekutin s přidáním remineralizačních solí. I složení lékárničky mohou lidé konzultovat s lékařem.
Virus žloutenky typu A a B se vyskytuje na všech kontinentech. Proti oběma nemocem se dá dlouhodobě chránit jednou vakcínou.

Očkování proti meningokokům – do endemických oblastní, se stálým výskytem meningokoků. Například do subsaharské Afriky, Indie a Číny.
Očkování proti obrně – kromě některých asijských zemí je doporučováno také například do Keni, Etiopie, Nigérie, Pákistánu, Afghánistánu, Iráku či Somálska
Očkování proti japonské encefalitidě – pro volný pobyt v přírodě v Asii a Indočíně, zejména při spaní v domorodých vesnicích. Nemoc přenáší na lidi komár, ale rezervoárem je prase či brodoví ptáci. Nemoc je vysoce nebezpečná, třetina nechráněných nemocných umírá, další třetina má trvalé následky.
Očkování proti vzteklině – při cestování na vlastní pěst či cestě spojené s pobytem ve volné přírodě v zemích Asie, Afriky a Indonésie. Riziko představuje například kousnutí potulným psem či opicí.

*Vhodné je vždy kontaktovat lékaře už při plánovaní cesty a konzultovat s ním zdravotní rizika a ochranu. Doporučení na očkování se mohou měnit.

AUDIO: Co je cestovatelský základ, to vysvětlí MUDr. Jan Rutsch, vedoucí lékař Centra cestovní medicíny.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář