Týden prevence: Nádory ledvin a močového měchýře

Již tradiční Urologický týden  22.–26. 9. 2014 se věnuje tématu léčby a prevence nádorů prostaty, močového měchýře a ledvin.

Urologická klinika VFN rozšiřuje informovanost a nabízí bezplatné ultrazvukové vyšetření močových cest, tedy ledvin a močového měchýře. Ve středu 24. 9. 2014 bude na Karlově náměstí informační stánek k této kampani. Kromě informací o  onemocněních bude k dispozici bezplatné poradenství pro odvykání kouření.

Nádory ledvin

Ve výskytu nádoru ledvin Česká republika bohužel zaujímá první místo na světě. Přesný důvod, proč tomu tak je, je neznámý.  Muži bývají postiženi tímto nádorem častěji než ženy.

AUDIO: Nádory ledvin převážně nebolí, to potvrzuje MUDr.Roman Sobotka  z Urologické kliniky VFN.

Konzumace masa upraveného pečením či grilováním zvyšuje riziko vzniku nádoru, naopak vyšší příjem ovoce a zeleniny má ochranný účinek, stejně působí i vitaminy C a E a tzv. karotenoidy. Jasná souvislost mezi výskytem nádoru ledvin a pitím alkoholu, kávy a čaje nebyla doposud zjištěna.

Obezita má souvislost s výskytem nádoru ledvin a to hlavně u žen.

Kouření cigaret je všeobecně spojováno se zvýšeným výskytem nádorů ledvin.  Riziko vzniku nádoru souvisí s počtem vykouřených cigaret a klesá, pokud jedinec přestane kouřit.

Vysoký krevní tlak (hypertenze) bývá uváděn ve spojitosti s výskytem nádorů ledvin, ale tato spojitost ve sledovaných studiích vymizela po úpravě léčby a normalizaci krevního tlaku.

Zaměstnání, v nichž pracovník přichází do styku s kadmiem, azbestem, dále hutnictví a ropný průmysl mohou být spojeny s vyšším rizikem vzniku nádoru ledvin.

Nádory močového měchýře

Nádory močového měchýře jsou šestým nejčastějším výskytem u mužů a třináctým u žen.

AUDIO: MUD r. Libor Zámečník PhDr. z Urologické kliniky VFN odpoví, co způsobuje nádory močového měchýře.

Karcinogeny jsou látky způsobující vznik nádorů. Mezi ně patří např. anilinová barviva, dále chemické sloučeniny, které jsou obsaženy třeba v kouři a sazích. Některé se používají při výrobě chemických barviv, v gumárenském a textilním průmyslu. Kuřáci mají čtyřnásobné riziko vzniku nádoru močového měchýře ve srovnání s těmi, kteří nikdy nekouřili.

Pití kávy, čaje – samotné pití kávy (bez současného kouření cigaret) nevede ke zvýšení rizika vzniku nádoru měchýře.

Veškeré informace během Urologického týdne naleznete na www.urologicka-klinika.cz nebo www.uroklinika.cz.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář