Umíte si doma správně rozsvítit? Jak nakládat se studeným a teplým světlem?

Denní světlo je důležitější, než si myslíme. Naši předkové to chápali a dennímu světlu přizpůsobovali své aktivity. Dnes je to ale jinak. „Stali se z nás krtci, ráno se zahrabeme do kanceláře a ven vylezeme, až se setmí,“ upozorňuje architektka Lenka Maierová. Co s tím? Moderní studená bílá LED světla nám podle architektky nesvědčí. „Pokud jste doma přes den, vytvořte světlo, které odpovídá dennímu, tedy neutrální nebo studenější. Večer naopak vytvořte světlo teplé.“

Světlo totiž ovlivňuje hladinu hormonu melatoninu, který působí během dne na naší koncentraci a výkonnost. Má podíl na celkové atmosféře místnosti, na naší náladě i chování. Bez optimálního množství světla můžeme ve dne trpět ospalostí až chorobnou spavostí a večer se nám bude hůře usínat.

AUDIO rozhovor: Architektka Lenka Maierová navrhuje prostředí tak osvětlené a vhodné, které nám vyhovuje, jak pro zdraví tak i pro oči. Napodobit  spetrum denního světla lze nyní pomocí umělého světla. Poslechněte si, co k tomu více paní architektka říká.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář