Včasná léčba cukrovky může zabránit závažnému poškození ledvin

Onemocnění ledvin je komplikací, která postihuje každého třetího pacienta s cukrovkou 2. typu. Nedostatečné fungování ledvin s sebou přináší i další zdravotní komplikace. Lékaři u pacientů s diabetem a ledvinovým postižením zaznamenávají až 90 procentní zvýšené riziko srdečně-cévních příhod oproti diabetikům bez této komplikace.

V důsledku dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi může dojít k poškození malých krevních cév, včetně cév v ledvinách. Tím pádem nemůže tento orgán správně čistit krev. Organismus následně začne zadržovat více vody a soli, než by měl, což vede k přibývání na váze a k otokům. V moči se mohou objevit bílkoviny, odpadní produkty těla se hromadí v krvi.

 „Chronické selhání ledvin začíná nenápadně a pacient nepociťuje žádné obtíže. Počáteční příznaky jsou snadno zaměnitelné s jinou nemocí,“ říká profesor MUDr. Ivan Rychlík z FN Královské Vinohrady. Následky neléčeného selhání ledvin bohužel bývají fatální, neboť ledviny přestanou čistit krev a v těle pacienta se začnou hromadit odpadní látky. Mezi hlavní rizikové faktory vzniku a progrese chronického onemocnění ledvin patří především genetická zátěž, věk >50 let, mužské pohlaví, nedostatečně léčená cukrovka a vysoký krevní tlak.

Možnosti léčby

Cílem léčby je dosažení a udržení optimální kompenzace diabetu, prevence a léčba akutních a chronických komplikací, snížení mortality.

Klíčová je včasná diagnostika, časné uplatnění režimových opatření (dieta, pohyb, redukce hmotnosti, ukončení kouření) a hledání nových způsobů léčby.

U nás je přes 8 % osob s diagnostikovanou cukrovkou, tedy přes 800 000 diabetiků, ale předpokládá se, že celkově u nás žije 10 až 11 procent diabetiků. Zejména diabetes 2. typu probíhá dlouhodobě skrytě bez zřejmých příznaků a často bývá odhalen náhodně. „Jsou důkazy z mnoha klinických studií, že špatně léčený diabetik má častější výskyt komplikací. Pokud je léčba vedena v souladu se současnou moderní koncepcí časné intenzifikace léčby vedoucí k udržení dobré hladiny glykémie, dochází k oddálení komplikací diabetu. Intenzivní a komplexní léčba vedená odborníkem prokazatelně snižuje i úmrtnost,“ říká profesor MUDr. Milan Kvapil z FN  v Motole.

AUDIO rozhovor: O komplikacích diabetu mluvila s odborníky Šárka Málková.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář