Prevence a léčba vitamínem C – Lékaři chtějí proti rakovině bojovat pomocí vitamínu C


U nás se nyní zavádí léčba vysokými dávkami vitaminu C infuzemi do žíly. Působí protiinfekčně, protizánětlivě, a dokonce i protinádorově.

Vysoké dávky vitamínu C posilují imunitu, jedna dávka stačí například na prevenci chřipky. „Dlouhodobě se infuze dávají jako doplněk protinádorové léčby“ říká farmakolog Zdeněk Procházka. Ale  běžné dávky vitamínu C ze stravy či tablet pokryjí jen běžné fyziologické potřeby. Do krve se nedostane přes střevní bariéru dost vitamínu C.  I když spolykáme velké dávky, tělo je vyloučí močí.

Infuze lze využít při prevenci chřipky, při alergiích, autoimunitních onemocněních, jako je Crohnova choroba, a také pro léčbu rakoviny. Vysoká dávka vitamínu C aplikovaná do žíly, působí přímo v oblasti nádorové buňky.  Léčba je nevhodná pouze pro lidi s porušenou funkcí ledvin a ledvinnými kameny.

Léčbu už poskytují některá onkologická centra, část onkologů ale vyčkává, až klinické studie potvrdí její přínos definitivně. Použití infuzí vitamínu C schválil lékový ústav.

Infuzně podaný vitamin C dokáže usmrtit některé nádorové buňky, zatímco zdravé buňky chrání. Tento účinek je ve farmakologii výjimečný, protože radio- a chemoterapie i cílená biologická léčba působí toxicky na oba typy buněk. Toto je zřejmě zásadní moment, proč navzdory nesporným pokrokům moderní onkologické léčby zůstávají pokročilá stádia nádorových onemocnění často prakticky neléčitelná.

Vitamín C posílí protinádorový účinek klasické onkologické léčby a zároveň ochrání před jejími účinky zdravé buňky. Navýší šanci na vyléčení, nebo alespoň přispěje k omezení vedlejších účinků a kvalita života pacienta se zlepší.

Kde je infuze dostupná?

Infuzní terapie vitaminem C je registrovaná Státním ústavem pro kontrolu léčiv a je vázána na lékařský předpis. Lidé, kteří se domnívají, že je  pro ně vhodná infuzní léčba či preventivní kúra, mohou kontaktovat svého onkologa či praktického lékaře.Více informací najdete na  

www.vitamin-c-infuze.cz.

Zdravotní pojišťovny infuze vitamínu C neplatí. Teoreticky by si je nemocnice mohly zahrnout do paušální léčby, v praxi si ale pacienti většinou musejí infuze koupit. Lékař jim napíše recept. Dávka pro dlouhodobou léčbu stojí 460 korun, pro jednorázové použití 750 korun.

AUDIO: To, že vitamín C je pro zdraví nezbytný, to ví každý. Určitě máme doma tablety, kdyby udeřily virózy. Ale jak může pomoci vysoká dávka vitamínu C infuzemi do žíly? To už zodpoví onkolog.  Martin Majirský z FN Královské Vinohrady a farmakolog Zdeněk Procházka, popíše fungování vitamínu C v těle.

Rozhovor si poslechněte zde

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář