Vyšší cholesterol léčíme i jídlem. Co vařit? Na to jsme se zeptali odborníků.
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi je dnes už synonymem nezdravého životního stylu. Způsobuje aterosklerózu a přispívá tedy ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Hladina cholesterolu se však dá významně ovlivnit. Důslednou prevencí a později správnou léčbou.
AUDIO rozhovor: Méně je lépe než více. U cholesterolu tím spíš. Jak na něj, to už zjišťovala Šárka Málková.
Ledacos můžeme ovlivnit sami
Na vznik závažných onemocnění má vliv více faktorů. Patří k nim zejména genetické predispozice, věk, pohlaví, ale také životní styl. Zatímco první tři jsou dané a nic s nimi nezmůžeme, vhodnější životní styl si můžeme nastavit sami. V první řadě je důležité si hladinu cholesterolu kontrolovat. To při pravidelných preventivních prohlídkách u praktického lékaře, na kterou má každý nárok ze zákona jednou za dva roky. V rámci nich jsou do 40 let věku hladiny cholesterolu kontrolovány jednou za 10 let a poté jednou za 5 let. Bohužel ale většina Čechů preventivní prohlídky zanedbává zcela, chodí na ně pouze 44 % lidí.
Když jídlo léčí
Kromě lékařské péče přispívá ke správné hladině cholesterolu v krvi zdravá životospráva a dostatek pohybu. Omezit bychom měli naopak tuky plné nasycených mastných kyselin. Najdeme je v másle, sádle, uzeninách, tučném mase, tučných mléčných výrobcích a v jemném a trvanlivém pečivu, zejména druhů s polevou či náplní.
Dejte si více…
§ ovoce § ořechů a semínek § vody a čajů § méně tučných jogurtů, mléka a sýra § rostlinných olejů (řepkového a olivového) § libového masa, ryb a luštěnin § celozrnného pečiva § neslazených zakysaných mléčných výrobků § brambor jako přílohy |
Dejte si méně…
|