Zajímavosti o aftách: trpí jimi čtvrtina lidí a příčina zůstává tajemstvím

Problémy s aftami má podle odborníků každý čtvrtý člověk. Bolestivé ranky se objevují v ústech a vadí tak při jídle, pití i mluvení. Příčina jejich vzniku ani spolehlivý způsob léčby se dosud výzkumníkům nepodařilo odhalit. Dostupné gely a mastičky pouze zmírňují příznaky do doby, než afty samy zmizí.

Afty se objevují ve třech podobách

V praxi se stomatologové setkávají se třemi formami aft. Nejčastější je méně závažná forma, která postihuje přibližně 85 % pacientů. Afty jsou malé a kulaté, ne větší než 5 milimetrů a trvá zhruba 7 až 14 dní, dokud úplně nezmizí bez zanechání jizvy. Závažnější forma se vyskytuje u 10 až 15 % pacientů. Afty jsou hlubší a dosahují průměru přibližně 10 milimetrů. Trvá 6 týdnů, v některých případech až několik měsíců, než se zahojí a zanechávají jizvy. Poslední forma aft je způsobená virem herpes a má podobu shluku drobných puchýřů. Mizí obvykle po 14 dnech bez zanechání jizvy, onemocnění aftami je však přenosné a nakažlivé.

Na afty trpí čtvrtina lidí

Výskyt aft v běžné populaci odhadují odborníci na přibližně 25 %. Podle odborníků z Univerzity v Brescii se člověk náchylný na afty s nimi v mírné formě setká třikrát až šestkrát za rok. Pokud se vracejí častěji, jde o chronické onemocnění.

Původ aft vědci neznají

Co přesně za vznikem aft je, vědci netuší. Spouštěčem může být špatné stravování a s ním spojený nedostatek vitamínů (zejména B12 a B9), alergie na potraviny, stres, dieta či hormonální poruchy. Vznik aft může nastartovat i tvrdé a ostré jídlo jako například ořechy a chipsy, které způsobí poranění ústní dutiny.Lékaři s aftami spojují také zubní pasty s obsahem laurylsulfátu, což je látka zvyšující pěnivost a zároveň vysoušející ústní dutinu, čímž narušuje její ochrannou vrstvu.

Gely a mastičky jen tlumí příznaky

Když se afty objeví, pacienti mají možnost sáhnout pouze po gelech či mastičkách, které tlumí bolest, avšak nepodporují léčbu samotných aft. Jejich další nevýhodou je konzistence. „Na českém ani slovenském trhu není k dispozici žádný produkt v pevné formě, jenž by se aplikoval na aftu, zůstal tam, a tím omezil citlivost, a zároveň podporoval léčbu. Lze dohledat různé výplachové roztoky, které slouží k desinfekci, ale hojení nepodporují. Nebo se může jednat o gelové prostředky, které by měly po aplikaci na aftu vytvořit film a snížit tak její citlivost. Ty jsou však poměrně tekuté, takže v místě aplikace nevydrží a pacient je do několika minut spolkne,“ říká Veronika Štěpánková, odborná pracovnice výzkumu a vývoje v biotechnologické firmě.

Náplast, která se v ústech postupně rozpustí

Na trhu je prostředek v pevné formě, který krátce po aplikaci zgelovatí. Na místě vředu působí až dvě hodiny, přičemž pacient může pít a jíst. Unikátní šestiúhelníková náplast obsahuje kyselinu hyaluronovou a antiseptikum oktenidin. „Kyselina hyaluronová má za úlohu podpořit hojení různých poranění, včetně aft. Také má anestetické účinky, takže by měla mírně tlumit bolest. Oktenidin pomáhá místo aplikace vyčistit – mikroflóra dutiny ústní je bohatá na mikroorganismy a spodina afty bývá proto často infikována bakteriemi, které zesilují zánětlivou reakci,“ vysvětluje Štěpánková. Kromě léčby aft si speciální gelová náplast poradí i s léčbou odřenin od zubního strojku či poranění po kousnutí se do úst.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář