Jedna bakterie ohrožuje děti i staré lidi

Víte, co se skrývá pod latinským názvem Streptococcus pneumoniae? Jde o kulovitou bakterii, česky zvanou pneumokok. Její „repertoár“ je široký. Pneumokokové nemoci lze rozdělit na neinvazivní (slizniční) a invazivní, tedy ty, při nichž se bakterie šíří tělem a dostává se i do krve či mozkomíšního moku. Právě tyto invazivní formy končí často smrtí či vážnými následky.

Nejvíce jsou ohroženi senioři. U nich bakterie často způsobuje záněty horních dýchacích cest a zápal plic. A dále jsou to děti. U těch je nejfrekventovanějším problémem způsobeným pneumokokem zánět středního ucha. Naštěstí, ten není tolik vážný. Daleko horší pneumokokovou nemocí je taková pneumokoková meningitida. Děti a senioři jsou si podobní v tom, že mají slabší imunitní systém. Bakterii se tak otevírá příležitost. Zdravého, neoslabeného člověka na vrcholu sil tak snadno nepotrápí.

Proti pneumokoku existuje očkování. Pro děti je nepovinné, ale přesto je v ČR většina rodičů svým dětem nechává dát. U seniorů bohužel ochrana tak rozšířená není – očkovat se nechává jen velmi malé procento těch, kteří by to potřebovali. To jsou zejména lidé nad 65 let. Kdo má ale nějakou chronickou nemoc či například kouří, je více ohrožen už v nižším věku. Lidem nad 65 let už přes rok na očkování přispívají všechny české zdravotní pojišťovny.

Velké nebezpečí tkví v tom, že první příznaky (teplota, zimnice, třesavka, bolest hlavy či zvracení) mohou připomínat obyčejnou chřipku nebo jiné virové onemocnění. Infekci u dětí anebo starého člověka tak někdy okolí podcení.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář