Únik moči neboli inkontinence

Únik moči neboli inkontinence znamená jakýkoliv samovolný únik moči. Postihuje během života až padesát procent žen. Mohlo by se zdát, že porucha ztěžuje život převážně starším lidem, ale opak je pravdou. Únik moči je vždy důvodem k návštěvě lékaře, který zjistí, jakým druhem trpíte a  zajistí tak vhodnou léčbu.

Možná by stačilo, odpovědět si na otázky typu –  Vyhýbáte se záměrně činnostem, u kterých by mohlo dojít k úniku? Nosíte vložku pro zachycení moči? Omezujete svůj pitný režim ze strachu z většího úniku moči? Dochází k náhlým únikům při cvičení, kašli, kýchnutí nebo smíchu? Omezuje vás inkontinence ve vašich běžných aktivitách (práce, výlety, sport)? Jestli si odpovíte na jednu nebo více z těchto otázek kladně, měla byste svou inkontinenci řešit.

Nejčastěji se objevuje tzv. stresová inkontinence, tj. únik malého množství moči například při smíchu, zakašlání, kýchnutí, těžké fyzické námaze jako je zvedání břemen nebo cvičení. Tento typ je také nejlépe léčitelný, přičemž je důležité problém včas konzultovat s lékařem.

Dále rozlišujeme tzv. urgentní inkontinenci, která je, na rozdíl od předchozí provázena náhlým nucením na močení. Žena s tímto typem inkontinence je buzena i několikrát za noc tímto silným nutkáním a často se stane, že dojde k úniku, protože na toaletu nestihne dojít. Tento typ je většinou důsledkem jiného onemocnění, například bakteriálního zánětu močových cest.

Tyto případy jsou léčeny odstraněním základní příčiny (léčba antibiotiky apod.)
Dalším typem je inkontinence z přeplnění, kdy se na základě nervové poruchy močový měchýř není schopen úplně vyprázdnit.

Existují i smíšené inkontinence, kdy dochází ke kombinaci různých příčin.

I když je inkontinence téma, o kterém ženy nerady mluví, existuje více způsobů jak tento problém řešit. Důležité je mimo jiné přijít se včas poradit se svým lékařem, a nenechat únik moči dojít do pozdějších stadií, kdy bude léčba obtížnější. Vzhledem k příčinám je možná částečná prevence, a to v tomto případě posilování svalů pánevního dna, ať už speciálními cviky nebo udržováním celkové fyzické kondice. /rozhovor jak se cvičí s Magdalenou Mikulandovou , zakladatelkou  Studia pro ženy/

Samovolný únik moči je dnes už tak rozšířeným tématem, že těžko budete hledat lékaře, který by nevěděl, jak vám pomoci. Mimo to existují specializovaná centra po celé republice, zaměřená přímo na tento problém.

/jak se léčí inkontinence, to Šárce Málkové sdělil gynekolog MUDr. Oldřich Šottner/

Pro správnou léčbu inkontinence, kdy je potřeba nejprve správně odhalit příčinu úniku moči je vhodnýi tzv. mikční kalendář. Do tohoto jednoduchého diáře se zapisuje denní příjem tekutin a režim vyprazdňování močového měchýře. Důležité je mít dostatek tekutin, a vynechat nápoje, které obsahují alkohol a kofein (látky, které dráždí močový měchýř). Z tohoto kalendáře  lékař pozná příčinu a poté zahájí správnou léčbu.

Šárka Málková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář