V léčbě obezity může nyní pomoci žaludeční balonek

Lékaři mají nového pomocníka v léčbě obezity – žaludeční balonek. Pomáhá pacientům přirozenou cestou snížit hmotnost a trvale změnit stravovací návyky. Oproti dosud běžně užívaným balonkům má několik výhod: podle potřeby lze v průběhy léčby upravovat jeho velikost vypouštěním či doplněním tekutiny, má až dvakrát větší životnost než starší generace balonků a v těle pacienta může zůstat až jeden rok. Díky tomu pacienti shodí během roku průměrně kolem 25 kilogramů. Zavedení balonku je jednoduché a šetrné, trvá pouze 20 minut.

Léčba pomocí gastrického balonku je vhodná pro pacienty s tělesným hmotnostním indexem (BMI, Body Mass Index) přes 30, což už je hodnoceno jako obezita I. stupně. Silikonový balonek se zavede do žaludku a naplní fyziologickým roztokem. Navodí pocit plnosti a omezuje hlad. Nový gastrický balonek zůstává v žaludku až 12 měsíců. Za tak dlouhou dobu si pacient zvykne na dietní omezení a je pro něj snazší pokračovat ve zdravějším životním stylu i poté, co mu je balonek odebrán.

„Největší výhoda této novinky je delší životnost nové generace balonku, která se zdvojnásobila na 12 měsíců. Během této doby se už dá dosáhnout opravdu skvělých výsledků,“ řekl MUDr. Ladislav Svoboda, primář Centra pro léčbu obezity na klinice ISCARE. Většina českých klinik nabízí klasickou verzi s životností 6 měsíců.

Nový žaludeční balonek je naprosto bezpečný, pacienti ho velmi dobře snáší, míru jeho naplnění lze nastavit podle potřeb. Průměrný úbytek hmotnosti u pacientů po zavedení balonku činí 23–27 kilogramů za rok. „Konečný výsledek hubnutí je ale individuální a závisí na předchozí váze každého pacienta. Lidé, kteří se snaží hubnout pouze kombinací diet a sportu, ztratí v průměru pouze osm až deset procent hmotnosti,“ vysvětluje MUDr. Naděžda Machková.

Jednoduše, šetrně a rychle
Před zavedením žaludečního balonku pacient na klinice podstoupí endoskopické vyšetření krku, žaludku a dvanáctníku. Předoperační vyšetření i samotný výkon se provádí v jeden den, pacient může kliniku opustit už druhý den.

Výkon trvá pouhých 20–30 minut a provádí se v tzv. analgosedaci. Pomocí tišících léků  se pacientovi odstraní pocity strachu, stresu a bolesti. Pacient si na prodělaný zákrok nepamatuje. Pacient není v bezvědomí, dýchá sám, čímž se výrazně snižuje riziko případných komplikací.

Ihned po výkonu pacientovi začíná nový život. Díky balonku a výživovému plánu od lékaře se naučí jíst zdravě, pravidelně a po menších porcích. Po 12 měsících lékaři balonek z těla pacienta endoskopicky vyjmou. Pacient i po odstranění balonku nadále pokračuje ve zdravém životním stylu.

AUDIO: Jak funguje nový žaludeční balonek, to vysvětluje gastroenteroložka Naděžda Machková z kliniky Iscare.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář