Umělecká tvorba a vína nejlepších vinařství u nás pomůžou opět dobré věci

Součástí prestižní soutěže Vinařství roku 2012 je tradičně i charitativní projekt, jehož prostřednictvím přední čeští umělci podporují aktivity obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius. Prodejní expozice jejich uměleckých děl speciálně vytvořených za tímto účelem bude dostupná nejen hostům slavnostního večera, ale i široké veřejnosti.

Charitativní projekt přináší letos řadu novinek. Dosud byli malíři, skláři, řezbáři a další umělci limitováni vinnou lahví a jejich díla se následně dražila v aukci na slavnostním galavečeru. Pro letošní ročník byl zvolen nový koncept. Autoři nyní dostali prostor, který jim umožní rozvinout jejich výtvarné techniky v plné šíři. Svá díla mohou totiž letos prezentovat na dřevěném víku vinného soudku.

Díky dlouhodobé spolupráci s významnými českými umělci budou do prodejní expozice zařazena díla pocházející například od Borise Jirků, Stanislava Žampacha, Sáry Saudkové, Vítězslava Stoklasy, Ivana Baboráka, Světlany Žalmánkové, Vlasty Kahovcové a mnoha dalších. Celkem na projektu letos spolupracuje asi dvacítka umělců z různých uměleckých oborů, počínaje akademickými malíři, sochaři, fotografy, designéry, řezbáři a dalšími.

„Mám rád dobrá vína od dobrých vinařů. Mnoho jich navštěvuji a s některými se i přátelím. Obdivuji, když někdo umí udělat něco opravdu na vysoké odborné úrovni“, uvádí designér a sklář Stanislav Žampach důvody, proč se do projektu pravidelně zapojuje. „Rád občas udělám něco jen tak, bez toho, že bych za to bezprostředně něco očekával, jen tak pro radost.“

Jednotlivá díla budou v průběhu března umístěna na webových stránkách www.vinarstvirkoku.cz a také během galavečera 28. března vystavena ve Velkém sále a v Mramorovém sále pražské Lucerny, kde si je zájemci budou mít možnost zakoupit společně s kolekcí šesti vín od finalistů Vinařství roku 2012.

Za předchozí tři ročníky Vinařství roku bylo na charitativní účely vydraženo již 540 000 Kč. Výtěžek v letošním roce věnuje Svaz vinařů ČR opět na podporu aktivit obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius, která usiluje o zajišťování informovanosti pacientů s dlouhodobými a těžkými chorobami a přispívá ke zlepšení jejich situace.

CO JE DIALOG JESSENIUS?

Obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius vznikla v roce 2009 s cílem rozšířit informovanost široké veřejnosti o závažných onemocněních a rizikovém chování ve společnosti, a svou aktivitou přispět ke zlepšení komunikace, a to jak mezi zdravotníky, pacienty a rodinnými příslušníky, tak mezi žáky, učiteli, vedením škol i jejich zřizovateli.

 

K hlavním projektům společnosti Dialog Jessenius patří publikace edukativních CD pod souhrnným názvem Průvodci onemocněním. Nové kampaně Ruce na prsa a Ruce na srdce se zaměřují na osvětu, prevenci a motivaci veřejnosti k zodpovědnému přístupu k vlastnímu zdraví a životu. V rámci projektu “Můžu ti pomoct?” podporuje Dialog Jessenius již třetím rokem volnočasové aktivity středoškoláků prostřednictvím tzv. Studentských akademií.

Více informací na www.dialog-jessenius.cz Tuto společnost představí onkoložka docentka Petra Tesařová z VFN v Praze, a i projekty, které orientují nemocné v průběhu nemoci.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář