Ať vás na dovolené nezastaví zácpa, či neprožene průjem

Zažívací potíže během letního volna potrápí až 70 % lidí. Mnoho z vás je zažilo na vlastní kůži a ví, že není na co vzpomínat. Je jedno, zda vás pořádně prožene průjem, nebo potrápí zácpa. Obojí dokáže dovolenou zkazit. Z toho důvodu je potřeba se připravit, dbát na prevenci a mít s sebou dobře vybavenou lékárničku.

Faraonova kletba je typická zejména pro africké státy, které paří mezi oblíbená letoviska Čechů. Dostat cestovatelský průjem v Tunisku či Egyptě není nic neobvyklého. Ovšem potkat vás může také v Turecku či Černé hoře. Na svědomí jej nejčastěji mají cizí bakterie, odlišné klimatické podmínky, neobvyklá strava či kontaminovaná voda nebo potraviny. Prvním signálem jsou křeče v břiše a pocení.

Jako prevence před průjmy poslouží probiotika

Nechcete-li nic ponechat náhodě, pak můžete vsadit na prevenci. Účinnou obranou proti cestovatelskému průjmu je rovnováha střevní mikroflóry. Té lze docílit pomocí užívání probiotických bakterií, které osídlí střeva a bojují s cizími škodlivými bakteriemi. Nejvhodnější je brát probiotika již týden před cestou, během dovolené a týden po návratu domů. K dostání je celá řada přípravků, ale o to více úskalí se v lékárně skrývá. Musíte zvolit takový preparát, jenž bude stabilní s ohledem na teplé podnebí a cestu vydrží. Ideálním přípravkem jsou například Naturevia LAKTOBACILY „5“, které jsou vyrobené speciální patentovanou technologií, jež podstatně zvyšuje odolnost a stabilitu probiotických bakterií, takže se nemusí uchovávat v chladu. Jejich jedna kapsle obsahuje až do konce trvanlivosti přípravku minimálně 15 miliard prospěšných bakterií pěti různých kmenů laktobacilů a bifidobakterií. Pro děti jsou pak určeny Naturevia LAKTOBACÍLKY, které mají podobu cucavých pastilek s třešňovou příchutí.

Zácpa vám může vystavit stopku

Jenže na cestách vás může potkat i pravý opak průjmu, tím je zácpa. Situace pak není o nic příjemnější. Jste nafouklí, bolí vás břicho a můžete být malátní. Na nějaký výlet nemáte ani pomyšlení, co kdyby to na vás zrovna přišlo. Najít v ten správný okamžik toaletu, nemusí být vždy jednoduché. Navíc zácpa vás může potkat naprosto kdekoliv, tedy i při dovolené v Česku.

Za těmito zdravotními neduhy nejčastěji stojí vaše psychika, a proto předcházet jim nemusí být úplně snadné. Právě stres spojený s cestou a volnem může být spouštěcím faktorem. Přidáme-li k tomu jiný stravovací režim s často menší konzumací vlákniny, nebo naopak nezřízeným přejídáním, jelikož bufetové menu k němu často svádí, problém je na světě velmi rychle.

Řešením zácpy je projímavé ovoce

Naštěstí existuje i šetrné řešení, jak se zácpy zbavit. Stačí zajít do lékárny a pořídit si přípravek Fructolax Ovoce&Vláknina. Ten je k dostání v podobě tablet či žvýkacích kostek. Tablety obsahují výtažky z ovoce a vlákninu. Jsou účinné, nenávykové a zároveň velmi skladné, takže se vám snadno vejdou do tašky či kabelky.

Žvýkací kostky pak obsahují ztužené projímavé ovoce, jež vám pomůže rozhýbat střeva. Výtažky z tamarindu indického, fíků a reveně lékařské pomáhají zprůchodnit střeva a přispívají k pravidelnému vyprazdňování. Ať se rozhodnete pro tablety či kostky, tak stačí večer jeden „kousek“ spolu se sklenicí vody a výsledek se dostaví ráno. Ale nemusíte mít obavy, přípravek je 100% přírodní, nenávykový a nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky. Tedy nedráždí střevní stěnu, ale pouze povzbuzuje funkci střev.

Nepodceňujte přípravu

Ať máte sklony trpět na cestách průjmem či zácpou, měli byste si dávat dobrý pozor na to, co jíte a děláte. Nejlepší obranou proti zažívacím problémům je totiž prevence. Pokud už přece jen na ně dojde, pak je dobré mít po ruce vybavenou lékárničku. Ta moc místa v zavazadle nezabere a nikdy nevíte, kdy vám přijde vhod.

 

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Wawna napsal:

    taky se nám to stalo na dovolené v Egyptě. proto pokaždé když tam jedeme tak bereme probiotika.

Napsat komentář