Celonárodní informační kampaň na pomoc prevenci proti nádorům

Výskyt nádorových onemocnění u nás vzrůstá. K nejrozšířenějším patří rakovina tlustého střeva a konečníku, rakovina prsu a rakovina děložního čípku. Od ledna jsou na preventivní vyšetření zváni klienti všech zdravotních pojišťoven dle stanovených cílových skupin. V březnu začíná kampaň pro veřejnost s cílem zajistit větší účast na preventivních vyšetřeních a zaktivnit tak péči o vlastní zdraví.

„Cílem projektu je zvýšení návštěvnosti preventivních vyšetření, která dokáží odhalit nádorová onemocnění včas. Rozdíl mezi včasným a pozdním odhalením může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Rád bych proto vyzval občany, aby na preventivní vyšetření přišli,“ řekl ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček.

Na mamografický screening rakoviny prsu budou pozvány ženy ve věku od 45 let do 70 let, v případě rakoviny děložního čípku budou osloveny všechny ženy ve věku od 25 let do 70 let a na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku budou pozváni muži i ženy ve věku od 50 let do 70 let. Celkový počet oslovených pojištěnců by se tedy mohl týkat až 3,6 milionu osob.

AUDIO: Jaký význam pro zdraví má celonárodní kampaň proti rakovině,  to už vysvětluje sám ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček.

 

Informační kampaní provází známé české osobnosti, které mají i ve svých rodinách zkušenost s výskytem rakoviny. Chtějí tak upozornit na důležitost preventivních vyšetření. Jejich osobní vzkaz doplňují apely lékařů, kteří sami zvou veřejnost k návštěvě preventivních vyšetření a upozorňují na rozeslanou pozvánku zdravotních pojišťoven. Součástí informační kampaně budou televizní a rozhlasové spoty se vzkazy.

Herečka Chantal Poullain má s rakovinou prsu osobní zkušenost a život jí v zásadě zachránilo to, že přišla včas na lékařské vyšetření. „V hlavě jsem měla pořád jednu myšlenku ‚běž na kontrolu, běž na kontrolu‘, právě kvůli tomu jsem na kontrolu zašla, hned za týden následovala operace a pak série ozařování. Mluvím o tom, co jsem sama prožila, a doufám, že tak budu moct pomoct ostatním ženám. Právě proto jsem se stala tváří i této kampaně. Je pro mě osobně důležité, aby si lidé uvědomili, jak moc je prevence rakoviny důležitá, a vyšetření vás může zachránit,“ uvedla Chantal Poullain. Bohužel i sama Ilona Svobodová má s rakovinou děložního čípku osobní zkušenost a právě z tohoto důvodu chce na nutnost prevence upozornit ostatní ženy. „Před lety mě vyděsila rakovina děložního čípku. To, co jsem prožila, bych nepřála žádné ženě na světě a o to více se bojím, aby důležitost prevence tohoto onemocnění nepodcenila třeba i moje dcera,“ říká Ilona Svobodová. V rodině Jana Čenského se vyskytla rakovina tlustého střeva a právě před ní chce herec varovat i ostatní. „Rakovina tlustého střeva se bohužel objevila i v naší rodině. Právě proto vím, jak důležité je přijít na preventivní vyšetření včas a mít tak jistotu, že se tato forma rakoviny nemůže projevit právě u mě nebo někoho blízkého. Svým vzkazem bych chtěl před rakovinou varovat nejen své sourozence, ale všechny lidi starší 50 let, kteří by měli preventivní vyšetření absolvovat,“ říká o svém vzkazu Jan Čenský.

Více informací o projektu je na webovém portálu www.bezrakoviny.cz anebo na webových stránkách jednotlivých onemocnění www.mamo.cz, www.cervix.cz a www.kolorektum.cz.

AUDIO: Do kampaně proti rakovině se zapojily i herečky Ilona Svobodová a Chantal Poullain. Poslouchejte je.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář