Bolest v krku – chřipka, nachlazení nebo covid-19?

Sezóna posmrkaných kapesníků, bolesti v krku a marodění už tluče na dveře. Letos bude náročnější než obvykle – k tradičnímu nachlazení a chřipce se totiž přidává ještě covid-19. Přečtěte si, jak od sebe jednotlivé nemoci rozeznat a co nejrychleji se jich zbavit.

Nachlazení – lehčí a kratší

Pichlavá bolest v krku, kýchání, nos odřený od neustálého smrkání a ucpané dutiny, které vám nedají spát. To je nachlazení, věrný přítel každé zimy. Hlavním znakem, který nachlazení odlišuje od chřipky nebo covidu, je právě ucpaný nos a kýchání. Přidat se může i bolest hlavy – ta většinou souvisí s ucpanými dutinami, za kterými se ovšem může skrývat zánět. Zbavit se jí můžete třeba s pomocí inhalování páry ze solného roztoku.

Nachlazení nastupuje pomalu a trvá asi týden. Minimálně první tři dny byste raději měli zůstat doma – nejenže vaše tělo odpočinek ocení, ale zároveň zamezíte šíření nákazy ve vašem okolí.

Chřipka – rychlý nástup a dlouhotrvající následky

Chřipka na rozdíl od nachlazení nastupuje rychle a zákeřně – projevit se může už 18 hodin po nakažení. Svou oběť nejčastěji skolí vysokými horečkami, které doprovází zimnice a bolesti hlavy, svalů i kloubů. Chřipka vaše tělo velmi rychle unaví, proto se dříve nebo později dostaví také slabost, nechutenství a nevolnost, která může vést až ke zvracení nebo průjmu.

Do tří dnů od nákazy se přidávají také rýma, bolest v krku a dráždivý kašel, který se postupně mění ze suchého na vlhký. Chřipka většinou mizí během deseti dní, některé její příznaky ale zůstávají i týdny – nejčastěji to jsou únava, pocit vyčerpání, kašel a podrážděný krk.

Zdravý a mladý člověk většinou chřipku zvládne bez větších komplikací, problém ale nastává u dětí a starších lidí. Chřipka totiž může vést k zánětu průdušek, zápalu plic nebo dokonce onemocnění srdce. V České republice má ročně na svědomí až 1500 lidí, i přesto kolem ní ale panuje řada mýtů – třeba že očkování proti chřipce je zbytečné.

Covid-19 – podobný chřipce, ale přece jiný

Do letošní chřipkové sezóny se přimíchal i covid-19, který se jí v mnohém podobá. Základní příznaky jsou stejné – horečka, suchý kašel a únava organismu. Objevit se můžou také bolesti v krku, hlavy, zimnice, nevolnost nebo průjem.

Jedním z hlavních příznaků, který covid od chřipky odlišuje, je ztráta chuti nebo čichu. Další rozdíl je pak v inkubační době – zatímco chřipka se projeví už do čtyř dnů od nákazy, u nového koronaviru to může trvat i dva týdny.

Jak se s nimi poprat?

Nachlazení nejspíš vyležíte doma s hrnkem čaje, chřipka a covid už ale vyžadují něco účinnějšího. Pokud si nejste jistí, co za nemoc vás zrovna skolilo, sáhněte po přípravcích, které fungují univerzálně.

S bolestí v krku vám pomůže třeba pastilky Tantum Verde, který snižuje bolesti a potlačuje zánět. Pokud by vám pastilky nevyhovovaly, můžete zkusit třeba ústní sprej nebo kloktadlo. Na bolesti hlavy, svalů, ucpaný nos a horečky hledejte pomoc jinde – nápoj Tantogrip vám od nich uleví už za dvacet minut.

Nezapomeňte taky na základní pravidla – hodně pijte, nenamáhejte se, jezte ovoce a zeleninu a dopřejte si dlouhý spánek. Díky tomu snad budete brzy zase fit.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář