Boj s civilizačními chorobami střev

idiopatické střevní záněty – Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida patří do spektra civilizačních onemocnění. Pro obě nemoci je typické, že se objevují u mladších osob kolem dvacátého roku života. Jde o chronická zánětlivá onemocnění střev, která vyvolávají vleklé trávicí poruchy a výrazně snižují kvalitu života pacientů. Jejich výskyt se však výrazně zvyšuje.

 

Příčina vzniku střevních zánětů není zcela známá. Mimo možných genetických sklonů, se rozhodujícím způsobem také uplatňují změny ve stravování a v životním stylu.

 

Hlavními symptomy Crohnovy nemoci jsou bolesti v podbřišku, hubnutí, únava, zvýšená teplota a průjmy, většinou bez krve. Onemocnění může mít projevy i mimo trávicí ústrojí, např. kožní vyrážka, kloubní záněty, oční záněty či výskyt aft v dutině ústní

 

AUDIO: O svém zánětu střev pohovoří slečna Veronika.

 

Nové pracoviště, které  se specializuje na diagnostiku a léčbu

 

Klinické centrum ISCARE v Praze otevřelo špičkovou endoskopickou vyšetřovnu a sál. Pacientům nabízí přesnější a rychlejší vyšetření a také větší pohodlí. Nový sál má kompletně skleněné stěny, což umožňuje snadnější udržování hygieny a tím snižuje riziko přenosu infekce. Místnost je vybavena velkoplošnou obrazovkou a dvěma menšími monitory, na kterých lékař pacientovi ukáže výsledek vyšetření a podrobně mu vysvětlí možnosti léčby. V zákrskovém sále se provádějí endoskopické, terapeutické zákroky, jako je odstraňování menších nádorů trávicí trubice, zástava krvácení, nebo rozšiřování zúžených úseků trávicí trubice.

 

Zabudování přístrojů do zavěšených stativů usnadní manipulaci i přístup k vyšetřovanému pacientovi. Nově se také k endoskopickému vyšetření využije oxid uhličitý. Oproti vzduchu je pro pacienta daleko příjemnější, rychleji se vstřebá a pacient po vyšetření netrpí bolestmi.

 

AUDIO: Profesor Milan Lukáš, přednosta kliniky ISCARE, představí nové endoskopické pracoviště.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář