Pečujeme o citlivou dětskou pokožku

Kůže novorozenců a kojenců je na rozdíl od dospělé velmi zranitelná a ne zcela vyvinutá. Doporučení je – ošetřovat ji vhodnými přípravky.

Kůže miminek je výrazně tenčí, méně elastická a má sklon k vytváření puchýřků.  Funkce potních a mazových žláz je omezená, výrazně snížená je i tvorba pigmentu, takže děti nejsou dostatečně chráněné před slunečním zářením. Podkožní tuková vrstva u miminek obsahuje jen málo tuku, protože ji z 80 % tvoří voda. Ta se kvůli málo vyvinuté struktuře kůže mnohem rychleji vytrácí. Často tak u dětí dochází k nadměrnému vysušování pokožky. Nicméně při správné péči začne kůže děťátka postupně plnit všechny své funkce a vytvoří tak ochranný plášť.

Časté přebalování je důležité v ochraně citlivé dětské pokožky před agresivním působením moči a stolice. Důsledná péče je prevencí před opruzením.  Před zabalením do plenky ošetříme kůži  vhodnou  mastí proti opruzeninám, která vytváří ochrannou vrstvu a zabraňuje působení dráždivých látek na pokožku. Používáme ochranné masti určené pod plenky,  masti proti opruzeninám a kvalitní  nedráždivé pleny s efektem suchého povrchu.

Koupání

Cílem koupání je celková očista. Většina dětí se z pobytu v příjemné teplé vodě raduje. Kůže novorozence je velmi tenká a málo odolná vůči vlivům zevního prostředí. Působením vody se snadno rozmočí. Koupel novorozence by proto měla být pouze krátká, cca 5 minut. Doporučuje se 1 x až 3x týdně.  Po koupeli je nutné kůži děťátka ošetřit dětským olejíčkem nebo dětským pleťovým mlékem. Aby byla pokožka dětského tělíčka vláčná a nevysychala.

Kůže zbavená vody ztrácí obrannou funkci

Suchá kůže je červená, praská, šupí se. Podrážděním intradermálních nervů je vyvoláno svědění, které vede ke škrábání, narušení kožního povrchu a uvolnění mediátorů. Vedou k dalšímu pocitu svědění, pálení, bolestivosti, k zánětu. Atopický ekzém, charakteristický suchou kůží, má základ v porušené kožní barieře, umožňující průnik alergenů do hlubších vrstev kůže.

Rozdíly mezi pokožkou dítěte a dospělého

Dětská kůže je mnohem citlivější a náchylnější k infekcím: je 5x tenčí,mazové a potní žlázy ještě nejsou zcela vyvinuty, obsahuje více vody, kyselý plášť není zcela vytvořen ještě několik měsíců po narození, dojde-li k poškození pokožky, obnova trvá delší dobu, pravidelná zátěž pokožky v oblasti pod plenkami, nedokonalá termoregulace, není plně vyvinuta funkce ochranné bariéry

Dětská kůže proto potřebuje, aby byla pravidelně ošetřována kvalitními kosmetickými produkty určenými pro dětskou pokožku.

Kosmetika HiPP Babysanft pečuje o citlivou dětskou pokožku

Je vyvinuta pediatry a porodními asistentkami s cílem snížit riziko vzniku alergií již od narození .Jako jediná dětská kosmetika na trhu nepoužívá žádné  alergeny a nežádoucí látky (esenciální, éterické, silikonové a minerální oleje, parabeny, alkohol a polyethylenglykol)

Obsahuje přírodní BIO mandlový olej pečující o jemnou pokožku. Je vhodná i pro pokožku se sklonem k atopické dermatitidě a je dermatologicky testována.

Většina kosmetických výrobků je vyráběna ve Švýcarsku.

AUDIO: Kůže novorozence a kojence je velmi citlivá, méně odolná vůči vlivům zevního prostředí. Správná péče o pokožku a snížení nepříznivých vnějších vlivů jsou pro zdraví dítěte opravdu důležité. K tomu se nám vyjádří primář Martin Gregora z Dětského oddělení nemocnice ve Strakonicích.

AUDIO: Dětskou kosmetiku s čistým mandlovým olejem představí maminkám René Bastl, ze společnosti Hipp pro Českou republiku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář