Světový den diabetu: V České republice se počet osob s dosud nediagnostikovaným diabetem odhaduje na čtvrt milionu!

Kdyby existoval stát, ve kterém by se soustředili všichni diabetici, byl by třetí nejlidnatější zemí světa po Číně a Indii. Na světě nyní žije na 370 milionů diabetiků. Z nich jen polovina o své nemoci ví. A  jen polovina je léčena efektivně. Také proto se Česko připojuje ke Světovému dni diabetu, který i letos je 14. listopadu. Toto datum nebylo zvoleno náhodou, upomíná na den narození Fredericka Bantinga, který spolu s Charlesem Bestem stál u objevu inzulinu.

Jedním z cílů letošního ročníku Světového dne diabetu je získat pozornost velkého množství pacientů, kteří o svém diabetu nevědí a tudíž ani nemohou být správně léčeni. V České republice se počet osob s dosud nediagnostikovaným diabetem odhaduje na čtvrt milionu.

Diabetes již dnes zasahuje do života téměř každé české rodiny. Ve většině případů jde o diabetes 2. typu, který úzce souvisí se životním stylem – je tedy do značné míry odrazem šířící se obezity a pohodlnosti.

AUDIO: Docent  Martin Prázný z 3. interní kliniky a z Diabetologického centra VFN objasní některá čísla a proč je nutné, aby pacient byl aktivní a měřil si denně glykémii?

Ve čtvrtek 14. listopadu od 10:30 do 17:30 hodin na Náměstí Republiky v Praze proběhlo měření glykémie, cholesterolu, krevního tlaku a hodnoty BMI. Na místě bylo zájemcům k dispozici také nutriční poradenství, prezentace zdravé výživy a prostor pro předvádění některých produktů pro diabetiky. Mottem celé akce bylo heslo: „Poznejte příznaky cukrovky, včasná diagnóza zachraňuje životy.“

AUDIO: Svůj příběh nám řekne pan Vladimír Přikryl. Je diabetik 2.typu. Je ukázněný, věří svému lékaři? Měří se v pase anebo se váží na váze? Poslouchejte.

Tváří Pochodu proti diabetu 2013 byl již počtvrté herec a také diabetik 2. typu pan Pavel Kříž.

 

„Věřím tomu, že znalost nás dělá silnějšími, ať už se potýkáme s čímkoliv,“ říká   a dodává: „Všem chci vzkázat: Pokud se budeme chovat ke své nemoci zodpovědně, opravdu nemáme omezení. Chce to jen pevnou vůli, motivaci a morální podporu lidí, kterým na nás záleží.“

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář