Nová léčba diabetu míří na ledviny

Počet diabetiků radikálně roste. Každý den je diagnostikováno 150 nových nemocných. S touto „epidemií 21. století“ bojují nové léky, které mohou čeští diabetici využívat od srpna tohoto roku.

Glifloziny jsou novou skupinou léků proti cukrovce, které se dostávají k pacientům. „Od jiných antidiabetik se liší tím, že místem, ve kterém působí, jsou ledviny,“ vysvětluje ambulantní diabetoložka z Prahy 5 MUDr. Marcela Szabó. „Působí nezávisle na hladině inzulinu v těle – nadbytečná glukóza se z organizmu vylučuje močí. Spolu s ní se ztrácí i energie a některé minerály. Pacienti díky tomu mohou zhubnout a snížit svůj krevní tlak,“ popisuje Szabó.

Nové léky mohou být prvním řešením pro diabetiky, kteří nesnášejí standardní léčbu metforminem. To je rovněž případ paní Heleny. „Začalo to nenápadně, pobolíval mne žlučník, ale protože mám žlučové kameny, nepokládala jsem to za nic mimořádného. Postupně se přidal občasný průjem, začala mne bolet záda a ledviny. Průjmy se zhoršily, do dvou hodin po jídle jsem měla pocit, že mi praskne břicho. Stala jsem se vězněm svého bytu,“ popisuje paní Helena. Ošetřující lékařka MUDr. Marcela Szabó vyměnila paní Heleně metformin za jeden z prvních dostupných gliflozinů. „Je to prášek přesně pro mne. Co jej užívám, mám ve svých vnitřnostech, jak to říci… no, jako v pokojíčku,“ pochvaluje si paní Helena. Hladina glykémie se jí snížila a klesl jí i vysoký krevní tlak, s nímž se dlouhodobě léčí. Dokonce mohla zcela vysadit jeden ze dvou léků, který kvůli vysokému krevnímu tlaku užívala.

AUDIO: Které potíže trápily paní Helenu a jak ji pomohla léčba, odpoví diabetoložka z Prahy 5 MUDr. Marcela Szabó.

 

Glifloziny jsou molekuly, které umějí zablokovat zpětné vstřebávání glukózy v ledvinách. Organizmus tak vyloučí až 70 g glukózy močí za den, což představuje množství energie získané přibližně jedním hlavním jídlem. Při léčbě se pak kromě hladiny cukru snižuje i hmotnost pacienta, a to o dva až pět kilogramů. Jde o úbytek tukové tkáně a nikoli tekutin. Efekt hubnutí tak přetrvává bez jo-jo efektu. Limitujícím faktorem léčby je však stav ledvin pacienta. Nežádoucím účinkem může být zvýšený počet genitálních a močových infekcí. U léčby je důležité dodržovat přibližně o půl litru vyšší příjem neslazených tekutin denně.

Cukrovka je stále nevyléčitelnou chorobou a cílem její léčby je zejména prevence pozdních komplikací vedoucích až k invaliditě pacientů. „Za moderní přístup k léčbě diabetu považujeme terapii, která je zároveň účinná, bezpečná a pacienty dobře snášená. Měla by tedy zlepšovat hodnoty hladiny krevního cukru a glykovaného hemoglobinu coby ukazatele kompenzace diabetu a neměla by způsobovat hypoglykémie, přibývání na váze ani jiné nežádoucí jevy,“ vysvětluje MUDr. Jana Psottová, ambulantní diabetoložka z Prahy 10. „Já si pod pojmem moderní léčba diabetu představuji možnost vybrat si z množství kvalitních léků a individualizovat terapii podle potřeb konkrétního pacienta, protože každý jsme jiný a jinak žijeme,“ uzavírá Psottová.

AUDIO: Jana Psottová, ambulantní diabetoložka z Prahy 10 vysvětlí účinnou a bezpečnou léčbu diabetu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář