Vbočený palec neboli hallux valgus trápí mnoho lidí, převážně žen.

Vbočený palec neboli hallux valgus trápí mnoho lidí, převážně žen. Nedávný výzkum ukázal, že celosvětově postihuje 23 % lidí ve věku 18-65 let a až 35 % lidí nad 65 let. Obtížné je pro ně koupit boty, ve kterých nebudou jejich nohy trpět a ve kterých vydrží chodit delší dobu, nehledě na omezení, která tento problém způsobuje při sportu. Ani tito lidé se však nemusí vzdávat svých koníčků, pohybu a chození na túry.

 

Vbočený palec je ortopedické onemocnění, které je poměrně časté a ve výrazně vyšší míře trápí ženy. Jde o nejčastější deformitu nohy, která vzniká v dospělosti, ale vlivem genetiky se může objevit i v dětském věku. Při tomto onemocnění dochází v důsledku ochabnutí svalového a vazivového aparátu ke snížení podélné i příčné klenby nohy a k přetížení palcové strany nohy. Postupně ochabují meziprstní svaly a palec ve svém kloubu vychýlí směrem dovnitř. Prsty se často kříží a na hraně chodidla vzniká tvrdá vypouklina, která způsobuje množství nepříjemných problémů tím, jak se odírá o obuv. Komplikace a obtíže spojené s onemocněním se zvětšují s přibývajícím věkem.

 

Fyzioterapeutka Petra Valouchová z centra Pohybové medicíny Pavla Koláře říká: „Vbočený palec se vyvíjí postupně a souvisí se zborcením příčné klenby a v řadě případů s rozvojem kladívkových prstů. Bohužel progrese je velmi častá  a o to větší, pokud se nevěnujeme výběru vhodné obuvi. Operačnímu řešení se lze vyhnout, jestliže volíme obuv, která umožní palci a prstům správně pracovat během odrazu a umožní rovnoměrné rozložení tlaku chodidla. Důležitá je dostatečně prostorná špička boty, tzv. kaple, která je v oblasti kloubu palce (oblast vytvoření tzv. bunionu) dostatečně měkká a bezešvá, aby netlačila na zvětšený kloub.“

 

Způsobů, jak hallux odstranit, je více. Kromě chirurgické nápravy existuje řada způsobů jako nošení speciálních ortopedických vložek do bot, různá cvičení nebo tejpování. Zásadní je ale nosit vhodnou obuv, což je často největší problém. Většina obuvi není uzpůsobena tomu, aby nedocházelo k otlakům a nežádoucímu tření.

 

TIP: Speciální obuv je ale již k dostání například u značky Hanwag. Firma přišla s řadou obuvi Hallux, která zahrnuje množství různých typů obuvi, které tyto změny reflektují.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář