Jak posilovat imunitu během jara

Vzhledem k současné situaci ohledně pandemie nového koronaviru o své zdraví většina lidí patrně dbá o něco více, než je v jarním období běžné. K teplejšímu počasí se aktuálně všichni upínají a doufají, že pomůže v boji s pandemií. Přitom jaro může naši obranyschopnost naopak oslabovat.

Naše imunita je po zimě oslabená a bude ji nějakou dobu trvat, než dostatečně nabere síly. V tom ji samozřejmě lze významně pomoci: využít sluníčko a vydat se ven na čerstvý vzduch, odlehčit stravě, začít se pozvolna otužovat. Je potřeba však postupně zvykat organismus na změnu ročního období, abychom naší imunitě naopak neublížili.

Jarní teploty jako na houpačce obecně představují pro naši obranyschopnost značný nápor. Jsou proměnlivé, chladná rána a večery se střídají s teplými odpoledny, téměř horké dny se studenými. Náhlé změny teplot doprovázejí i změny vzdušné vlhkosti a tlaku. Problematický bývá i studený vítr, který dráždí sliznice nosu a horních cest dýchacích, čímž oslabuje vůbec první linii obrany proti virům. Obzvláště krušné časy zažívají alergici. Alergické záněty nosní sliznice nejenže opět narušují ochrannou funkci sliznic, ale navíc přidávají práci imunitnímu systému.

Základem pro silnou imunitu je zejména pestrá strava, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a slunci a přiměřená pohybová aktivita. Vitamín D získaný díky slunečním paprskům aktivuje tvorbu obranných látek v organismu a komplexně podporuje nejen imunitní sytém, ale i řadu klíčových orgánů. Pohyb pomáhá naše tělo okysličovat a zlepší cirkulaci krve, což podporuje bílé krvinky v jejich obranné práci. Zároveň se při něm uvolňují hormony serotonin a dopamin, které odbourávají stres. V tomto ohledu nepodceňujte ani roli kvalitního odpočinku a spánku, na němž rovněž silná imunita stojí.

Co se stravy týče, žádá si silná imunita dlouhodobý, vyvážený a pestrý stravovací režim. Důležité je dbát na adekvátní příjem proteinů a vitamínů, především vitamínů A, E, C či komplexu B6. Obranyschopnost podporuje také selen, zinek nebo kyselina listová. Vedle zdravého jídelníčku lze sáhnout i po pomoci v podobě kvalitních doplňků stravy, jako například Immun44. Ten obsahuje komplexní směs takzvaných polyfenolů, sloužících k zásobování imunitního systému, biologicky aktivní vitamíny z čistě přírodních zdrojů, antioxidanty a další minerály i stopové prvky podporující správné fungování imunity.

Nezapomeňte ani na péči o svůj trávicí systém, který v obranyschopnosti našeho organismu hraje nezastupitelnou roli. Odlehčete svým střevům umírněnou detoxikační kůrou, při níž můžete využít dostupné přírodní prostředky, kupříkladu nálev z pampelišek nebo ideálně mladých kopřiv. Střevní mikroflóru posílíte konzumací probiotik, čištění střev a peristaltiku pak dostatečným příjmem vlákniny.

 

 

PODCAST: Jak posílit imunitu jídlem, zjišťovala Šárka Málková od Martiny Tusovské.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář