Mějte pocení pod kontrolou

Stékající krůpěje potu po zádech, mokré stopy v podpaží, vlhké dlaně nebo orosené čelo – s projevy pocení se setkal určitě každý z nás. Lidské tělo se přirozeně brání vysoké teplotě okolního prostředí, reaguje na fyzickou aktivitu, stres, nervozitu a emoce. K ošetření potící se pokožky, především v podpaží, na rukou a nohou, lze použít antiperspirant Driclor. Zmírňuje pocení a zabraňuje vzniku tělesného pachu.

 

Pocení patří k běžným tělesným projevům, kterými se lidské tělo chrání před přehřátím. Lidé se také více potí při fyzické aktivitě, vlivem stresu, emocí nebo hormonů. Pocení je pro náš organizmus velice důležité, byť je někdy proklínáme. A navíc zbavuje tělo toxinů a metabolického odpadu.

 

Pot se tvoří v potních žlázách. Malé potní žlázy se vyskytují všude, nejvíce na dlaních a chodidlech, velké potní žlázy se vyskytují hlavně v podpaží, okolo konečníku a na prsou. Jejich sekret obsahuje organické složky, při jejichž rozkladu vzniká nepříjemný zápach.

 

Nadměrné pocení způsobuje celá řada nemocí, například cukrovka, choroby štítné žlázy, některé neurologické nemoci, ale také užívání určitých léků, například antidepresiv.

 

Prvním krokem k odstranění zvýšené tvorby potu je zjištění, zda jeho příčinou není nějaké onemocnění. V takovém případě kosmetika nepomůže a s léčbou musí pomoci lékař. Zmírnit projevy pocení je možné také dodržováním hygienických zásad, výběrem oděvů z prodyšných látek a používáním vhodných antiperspirantů, které sníží tvorbu potu.

 

Kdo neovládá pocení, bývá považován za méněcenného, v tomto případě za „smraďocha“. Bohužel pocení je též součástí stresové reakce, takže se spontánně objevuje při námaze, emocionálním vzrušení,  strachu, radosti ap. Je třeba též upozornit, že nadměrné pocení může být příznak jak běžné infekce, tak i závažných onkologických onemocnění.

 

Nadměrné pocení, zejména v kombinaci s velkou únavou, je proto nutné konzultovat nejen s psychologem, ale především s lékaři.

 

S psychologem je třeba konzultovat pocení, pokud na ně člověk myslí tolik, až ho to začíná omezovat v hlavních aktivitách. Například pokud místo při prezentaci myslí víc na to, že se bude potit, že si někdo všimne, že má mokrou košili v podpaží ap. Stejně tak je třeba řešit, pokud se kvůli němu vyhýbá navazování obchodních kontaktů či má problémy se seznamováním. Naštěstí na každou špatnou zprávu je alespoň jedna dobrá. Pot sám o sobě nesmrdí. Zápach způsobují až baktérie, které pot rozkládají. Částečně lze zápach omezit použitím vhodných přípravků (dezinfekce, deodoranty, antiperspiranty).

 

Proč se potíme? Kde se nejvíce potíme? Existují proti němu přírodní recepty? Co s nadměrným potem? K tomu už se vyjadřuje kožní lékařka Kateřina Fajkošová.

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE.

 

Víte, že se dá zápach změřit, že si podle toho, jak nám kdo voní, vybíráme partnera, že muži se neradi voní?…to už rozebírá psycholog PhDr. Jeroným  Klimeš.

 

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE.

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář