Vliv sportu na naši postavu

Pokud se muži a ženy rozhodnou posílit svaly cvičením, výsledek nebude stejný. Budování tzv. svalového korzetu závisí na fyzických schopnostech a na aktuálním zdravotním stavu. Vhodně zvoleným pravidelným cvičením mohou předcházet nejrůznějším zdravotním problémům od migrén až po kardiovaskulární nemoci. Jaké jsou hlavní rozdíly v budování svalů u žen a mužů?

 

Tvar těla určuje poměr množství kosterního svalstva a množství tělesného tuku. Čím méně máme svalstva a více podkožního tuku, tím neforemnější je naše postava. U mužů pozorujeme tendenci ukládání tuků v oblasti břicha, u žen spíše na bocích, nohou a hýždích. Pohybem je možné problematické partie vytvarovat a posílením některých svalů také předejít zdravotním problémům.

 

Jak správně cvičit, když jste …

 

Ženy

 

Ženy mají oproti mužům menší podíl svaloviny a širší pánev. Jsou však ohebnější, a pokud začnou sportovat, vykazují přibližně o 10 % větší svalové přírůstky než muži. „Vysvětlením tohoto rozdílu mezi oběma pohlavími je adaptace ženského organismu na zátěž. Posilování je novým a neznámým podnětem, na který jejich tělo velice pozitivně a rádo reaguje,“ konstatuje Mgr. Jan Větrovský, odborný garant projektu Žij zdravě. Ženy bývají v posilování také vytrvalejší a pohybová aktivita u nich většinou vede k redukci váhy.

 

Posilování lopatkových svalů a partií vnějších paží zajišťuje podporu zádům, které ženám kvůli stresu trnou a nepříjemně bolí. Pravidelné protahování hlubokého ohybače hlavy pak napomáhá správnému držení hlavy, díky němu nemusí ženy tak často trpět migrénami. Pro správný vývoj ženského svalstva je také důležité zpevnění pánevní oblasti. Tak lze předcházet například nepříjemným menstruačním bolestem.

 

Muži

 

U mužů platí, že mají větší sklon k nárůstu svalové hmoty v horní polovině těla. Pokud začnou posilovat, rýsují se jim svaly nejprve na pažích a prsou. Muži oproti ženám preferují silovější disciplíny. Jejich těla se spíše „obalují“ svaly, než aby ztrácela na váze.

 

Muži by měli věnovat pozornost především zádovým a břišním svalům, které pomáhají ke správnému držení těla. Kvůli vyššímu riziku nemocí oběhové soustavy by také měli dbát na rovnoměrnou zátěž svalového aparátu. Předejdou tak pro ně rizikovým kardiovaskulárním obtížím. „Také by se měli vyvarovat jedné z nejčastějších chyb, kterou je soustředění se na posilování určité části těla, například bicepsů. Zatěžují tak zbytečně jednu svalovou oblast,“ varuje rekondiční trenér Jan Větrovský.

 

Inspiraci a další informace k vašemu zdravému sportování hledejte na ŽijZdravě.cz.

 

Příjemným vedlejším efektem posilování je redukce váhy. Během zpevňování svalstva máme i optimističtější pohled na svět…co ještě dodává Jan Větrovský.

 

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář