Muži hubnou lépe než my ženy! Je to nespravedlivé!

Je to tak: muži obvykle shazují nadbytečná kila snáze. Ženy by měly vědět proč, aby netrpěly zbytečnými pocity méněcennosti. Totiž i muži potřebují hubnout, a možná víc než ženy!

 

Není tajemstvím, že ženy přibírají na váze a hubnou jinak, než muži. Ženy často nechápou, proč při stejné fyzičce či dietě ona zhubne 7 kilogramů, on – 9 nebo 10. Proč při přechodu na zdravý jídelníček on má chuť na netučné maso, ona – na čokoládu či jiné sladkosti. Proč se on přejídá pouze v hospodě s kamarády, ona – když je doma sama.

 

Muži hubnou rychleji než ženy, doslova za několik týdnů se zbaví úctyhodného bříška, kdežto ženy se i při cvičení obtížně zbavují tukových zásob v oblasti stehen a celulitidy. Muži spalují kalorie daleko rychleji z více důvodů: za prvé jsou těžší než ženy a při cvičení spálí víc energie, za druhé, mají v těle více svalů a méně tukových zásob.

 

„Muži mají hubnutí snazší. Neprožívají ho tak závažně. Většinou se rozhodnou a mají vůli nový režim dodržovat, ať už jde o změnu jídelníčku nebo sportovní aktivity. Proto nepodstupují takové peripetie se stále novými dietami jako ženy,“ říká psychoterapeutka Jana Březinová.

 

„Opakované pokusy o zhubnutí s pomocí krátkodobých diet vedou sice k počátečnímu rychlému úbytku kil, často ale končí jojo efektem. Navíc si organizmus na nízký energetický příjem zvykne a snižuje svůj klidový energetický příjem. Díky tomu je každý další pokus obtížnější,“ uvádí RNDr. Pavel Suchánek, nutriční specialista spolupracující na projektu Žij zdravě.

 

Jakou volí muži taktiku?

 

Muži většinou pár kilo nadváhy neřeší. Začnou hubnout až ve chvíli, kdy mají opravdový problém s váhou nebo se u nich projeví související zdravotní obtíže. Pak se na hubnutí začnou připravovat: hledají poradnu nebo trenéra a sestaví si „bojový plán“. Pokud se jednou rozhodnou, dodrží vše  na 100 %. „Muži mají k hubnutí techničtější přístup. Neřeší krásu, ale svaly, ne kila, ale kondici. Navzájem se motivují sportovními výkony. Možná někde v hloubi duše řeší i krásnější postavu, ale veřejně to nepřiznají. Oproti ženám reálně plánují, jsou rozvážnější a mají i větší výdrž. Obě pohlaví však mají stejně přehnaná očekávání typu: stačí měsíc a vše bude v pořádku,“ vysvětluje nutriční specialista Pavel Suchánek.

 

Pohyb mužům většinou problém nedělá, ale jídlo je kámen úrazu.

 

Skoro každý muž se rád dobře nají. Nejčastěji to bývají tučná masa a masné výrobky, klasická česká kuchyně (hutné polévky, zahuštěné omáčky s knedlíky) a alkohol.

 

Není žádnou novinkou, že muži mají při obezitě problém s erekcí. Jde o poruchu cévního zásobení, které má při mužském typu obezity, tj. v oblasti břicha, vliv na erekci a posléze na kvalitu intimního života. Těmito problémy trpí nejen muž, ale I celý pár.

 

„Co na muže jednoznačně zabere je výhružka od lékaře. Motivuje je opravdový zdravotní problém, srdeční slabost, slabý infarkt nebo nástup cukrovky. Pokud mají jen větší břicho a jinak jsou zdraví, z jejich pohledu není nutné nic řešit. Břicho se v české společnosti bohužel obecně nepovažuje za problém a malé bříško se u mužů toleruje,“ říká Pavel Suchánek.

 

Tip pro ženy

 

„Pokud chcete svého muže motivovat, poukažte na jeho silné stránky a kvality. Rozhodně ho nepodceňujte a neponižujte posměšky typu: „už zase, miláčku“, „to už tady jednou bylo“ apod. Nevyhrožujte mu dietou. Naopak mu naznačte, že by se vám líbilo, kdyby změnil životní styl. Hubnutí je totiž o životním stylu, ne o dietách,“ radí psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová. Bez správné motivace se nepodaří zhubnout nikomu. Pokud se nedaří, není žádná ostuda obrátit se na odborníky.

 

Je jiný přístup mužů k hubnutí?… co na to říká nutriční specialista Pavel Suchánek? (foto)

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Psychoterapeutka  Jana Březinová už řeší  ohniska potíží, jak u žen, tak u mužů..co radí?

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Projekt Žij Zdravě představí Jan Butala

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář