Návrat do školních lavic znamená nápor na imunitu dětí

Začátek září s sebou přináší také start nového školního roku. Mnoho dětí půjde letos prvně do školy či školky. Další už cestu dobře znají a po dvou měsících prázdnin a dovádění na ně čekají paní učitelky, úkoly, povinnosti a bohužel také nemoci. Právě ty se v dětských kolektivech snadno a rychle šíří. Někteří školáci a předškoláci pak tráví více času doma v posteli než učením.

První rok je nekritičtější

Situaci, kdy dítě nastoupí do mateřinky či školy a je pořád nemocné, zažil téměř každý rodič. Podle lékařů jde o poměrně běžný jev. Dětská imunita se musí vypořádat s obrovským náporem, na který nebyla zvyklá. Většina domovů dnes září čistotou a mnohé maminky s oblibou sahají při úklidu po přípravcích s dezinfekčními přípravky, což nelze porovnávat s prostředím školky či školy. Podle studií, které zkoumaly přítomnost bakterií v kancelářích a ve školách, jsou dvě nejšpinavější plochy v kancelářích mnohem méně zamořené bakteriemi, než jsou dvě nejčistší plochy ve školách. Ovšem lékaři uklidňují a doplňují, že nejhorším obdobím je první rok, kdy dítě začne chodit do dětského kolektivu. Druhý a každý další by se situace měla zlepšovat, a to jak s ohledem na četnost nemocí, tak jejich závažnost.

Posilujte imunitu

Ovšem to neznamená, že musíte jen čekat a sledovat, jak váš potomek marodí. Lékaři mají jasno, že mnohému se dá předejít a doporučují posilovat imunitu dítěte od malička. Prvním, co radí, je nelpět na přílišné čistotě. Samozřejmě, že byste svou ratolest měli naučit hygienickým návykům a pravidelně si mýt ruce a používat přitom mýdlo. Ovšem na dezinfekci, není-li to nutné, raději zapomeňte. Pomoci může také vyvážená strava bohatá na vitamíny, otužování, pohyb a jako jeden z nejlepších tréninků imunity doporučují odborníci pořízení domácího mazlíčka.

Vsaďte na kvalitní probiotika

K tomu, aby dítě zůstalo zdravé, přispějí také probiotika. Ta pomáhají udržovat střevní rovnováhu a posilují imunitu. Podle studie amerických vědců dokážou snížit riziko propuknutí teplot až o 73 %, kašel eliminují v 62 % případů a rýmě se pak vyhne 59 % dětí. Zvolit byste však měli kvalitní přípravek, který obsahuje dostatečné množství probiotických bakterií. Tím jsou například Laktobacílky, jež obsahují 1,2 miliardy pěti různých kmenů laktobacilů a bifidobakterií lidského původu, které jsou tělu vlastní, a proto je organismus lépe přijímá. Působí naráz v tenkém i tlustém střevě. Díky speciální úpravě jsou velmi odolné proti žaludečním šťávám a teplotě. Plně aktivní bakterie se z ochranných vrstev uvolní až ve střevech, kde plní svoji důležitou funkci.

Oblíbené Laktobacílky, které mají podobu cucavých pastilek s třešňovou příchutí, nově zakoupíte pod značkou Naturevia. Ale značka je to jediné, co se na Laktobacílkách mění. Jinak je to stále ten stejný produkt z Kanady, původně nesoucí logo Swiss. Je 100 % bez barviv a oblíbený u maminek i dětí.

Dopřejte marodovi klid

Pokud přes všechnu snahu školáček onemocní, pak zvažte, zda je nutné s ním zajít k lékaři, či postačí pár dní doma. Ať tak či onak, dohlédněte na to, aby se pořádně vyležel. Klidový režim by měl marod dodržovat i poté, co se jeho stav trochu zlepší. To, že je někdy těžké jej udržet v posteli, víte jistě sami nejlépe. Mějte však na paměti, že rekonvalescence je stejně důležitá jako samotná léčba a prevence. Nedoléčená nemoc se snadno vrátí, proto dbejte na to, aby dítě nešlo do školky či školy příliš brzo. Jinak se z kolotoče návštěv u doktora nevymotáte.

Zdroj: www.naturevia.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář