Objevte zázračné účinky citrónů. Už dávno se nepoužívají pouze na nachlazení

Nastává zima a k ní neodmyslitelně patří čaj s citrónem. Citrón je vitaminová ovocná bomba, která má mnoho prospěšných látek. Skvělý pomocník při nachlazení a chřipce. Jenže tento plod dokáže mnohem víc s vaším tělem. Podívejte se, jaké má schopnosti.

Působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém

Pokud vás bolí v krku, sáhněte po citrónu. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky, které pomůžou krk vyléčit. Navíc posiluje imunitní systém a to díky antioxidantu – vitaminu C. Citrónová šťáva dokáže pročistit střeva, proto je často hlavní složkou v každé detoxikaci těla. Citrusy nejsou bohaté pouze na vitamin C, ale najdeme zde i zázračné limonoidy. Laboratorní testy prokázaly, že tyto látky dokáží předcházet vzniku rakoviny a zpomalují její růst.

Dokáže odbourat překyselené prostředí v těle

Přestože šťáva z citrónu má kyselou chuť, paradoxně dokáže utlumit kyselé prostředí v našem těle. Kyselé prostředí je příčinou mnoha závažných onemocnění, jakými jsou rakovina, cukrovka nebo různé záněty a infekce. Pokud máte překyselený organismus, nezhubnete, i když se budete sebevíc snažit. Jediná sklenka vlažné vody se šťávou s čerstvě vymačkaného citrónu udělá s vaším tělem během pár týdnu zázraky.

Hojí rány a omlazuje pokožku

Antioxidanty obsažené v tomto plodu zpomalují proces stárnutí pleti a to především díky blahodárným účinkům na játra. Vitamin C podporuje i tvorbu kolagenu, který výrazně ovlivňuje pružnost a hojení naší pokožky. S citrónem se dá také skvěle bojovat proti pigmentovým skvrnám na těle. Potírejte dotčená místa citrónovou šťávou, už po několika týdnech uvidíte rozdíl.

Tip:

  • Zrohovatělou kůži na patách zjemníte, když ji potřete čerstvě rozkrojeným citrónem.
  • Trápí vás špatná a mdlá pleť? Zkuste domácí pleťovou masku. Ušlehejte sníh z jednoho bílku, smíchejte ho se lžičkou čerstvé citrónové šťávy a naneste cca na 20 minut na obličej. Poté opláchněte vlažnou vodou.

Pomocník při hygieně i menstruaci

Pokud patříte do té skupiny žen, které během svého týdnu spíš trpí bolestí, pak využijte účinků citrónu. Nejen, že šťáva z něho dokáže zkrotit křeče, ale navíc zmírnit silné krvácení. Díky jeho antiseptickým účinkům můžete použít rozředěnou citronovou šťávu jako účinnou intimní hygienu. Neobsahuje žádné dráždivé látky a je to čistá příroda.

Omezuje vypadávání vlasů a jejich maštění

Šťávu z citrónu vmasírujte do pokožky hlavy a ke kořínkům, nechte 20 min působit a pak vlasy umyjte šamponem. Citróny obsahují vysokou koncentraci kyseliny citrónové, která napomáhá odstranit mastnotu a zbytky odumřelých buněk vlasové pokožky.

Detaily, na které je třeba dát si pozor

Věnujte velkou pozornost kvalitě plodu. Ideální je bio produkt, to znamená, že citrón není chemicky ošetřený. Pokud takovou možnost nemáte, pak zakoupený plod důkladně omyjte ve vlažné vodě a vydrhněte kúru kartáčkem. Citrusový plod by měl být náležitě zralý, tzn. po zakoupení by měl ještě 2 – 3 dny „dojít“ v pokojové teplotě. Nikdy nemačkejte šťávu z citrónu do horké vody, ideální je voda převařená a vlažná.

 

Napsala Michaela Procházková

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář