Stárnutí páteře si urychlujeme nejen soustavným sezením – Světový den páteře 16.10.

Na bolestivé stavy zad si stěžuje velká většina dospělé populace. „Stárnutí a opotřebení páteřních struktur si bohužel leckdy urychlujeme sami svým životním stylem,“ říká páteřní chirurg MUDr. Jiří Chrobok z Neurochirurgického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce. Nejde jen o to, že spoustu času sedíme či stojíme na místě. Páteři neprospívá ani nárazová nadměrná fyzická zátěž.

„Jestliže se člověk, který jinak jen sedí či kousek popojde k autu, vypraví jednou, dvakrát týdně do posilovny a tam cvičí hned s maximální zátěží, je to špatně. Stejně tak nejsou dobré nepřirozené rotační pohyby například při prestižních sportech jako je golf či tenis, do nichž se teď lidé mnohdy bez předběžné fyzické přípravy pouštějí,“ varuje doktor Chrobok.

Svaly a vazy toto nějak zvládnou. Kosti a plotýnky páteře ovšem ne. Lidé takto dříve nežili, páteř, která je hlavním nosným pilířem těla, zatěžovali průběžně každý den. Když ji nyní nárazově občas přetíží zvedáním činek nebo odpalováním míčků, vznikají v meziobratlových ploténkách mikrotraumata. Tím se předčasně urychlují degenerativní změny nosných páteřních struktur. Postiženi bývají obvykle lidé ve věku 30 až 60 let, kolem 45. narozenin se potíže projeví nejčastěji.

Degenerativní změny mohou vyústit v posun obratlů, výhřez meziobratlové ploténky nebo zbytnění kloubků, které způsobí zúžení páteřního kanálu. To všechno může být příčinou útlaku nervových kořenů, vybíhajících z míchy, vedoucí páteřním kanálem. Výsledkem jsou bolesti v zádech, často provázené bolestmi v končetinách, ale i v dalších částech těla podle toho, v které části páteře degenerativní změny probíhají.

Konzervativní léčba

„Pokud člověk pociťuje bolesti a pohybové problémy, jež trvají déle a nejsou samoléčbou řešitelné, měl by vyhledat lékaře, nejprve neurologa. Ten léčí pacienta podle jeho obtíží konzervativními metodami, tedy při akutních potížích perorálními léky či infuzemi a po zklidnění bolestí doporučí komplexní rehabilitaci,“ říká doktor Chrobok.

Při vážnějších potížích s páteří je zlatým standardem vyšetření pomocí magnetické rezonance. Zobrazí úroveň degenerativních změn plotének, meziobratlových kloubů, vazů a případný útisk nervových struktur. Novinkou posledních let jsou pak postupy, při nichž se spojuje diagnostika a léčba.

Operační léčba

Jestliže se bolesti vytrvale vracejí a žádná léčba nezabírá, může se pacient rozhodnout pro operaci. „Vždy zdůrazňuji, že neoperujeme rentgenový snímek, ale konkrétního pacienta. Rozhodnutí jak léčit a zda operovat je přísně individuální. A i když platí, že dobře provedená operace většinou pomůže, výsledek není nikdy předem na sto procent jistý,“ dodává páteřní chirurg.

Nemocnice Na Homolce v léčbě plotének vyniká

Dominantní část páteřních operací je věnována degenerativním chorobám páteře s kompletním spektrem prováděných výkonů. Tyto zahrnují techniky mikrochirurgické, instrumentace s fúzí a nejnovější metody dynamických stabilizací páteře, včetně náhrad meziobratlových plotének v krční i bederní oblasti.

V chirurgické léčbě jsou preferovány tzv. „minimálně invazivní“ operační techniky, které co nejméně zatěžují organismus pacienta a umožňují kratší rekonvalescenci s brzkým návratem k aktivitám běžného života.

AUDIO: Co vadí páteři, to už poví páteřní chirurg Jiří Chrobok z Neurochirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář