Potraviny, které posílí vaši imunitu

Nedostatek vitaminů, minerálů, bílkovin a dalších důležitých živin může mít negativní vliv na naše zdraví. Důležitým faktorem v tomto ohledu je složení stravy, které ovlivňuje mimo jiné správné fungování imunitního systému. Expertka na výživu radí, jaké potraviny bychom měli zařadit do jídelníčku, abychom posílili svou obranyschopnost.

fotografie: Unsplash

„Imunitu bychom měli posilovat celý rok, v zimních měsících pak dvojnásob. Lidé si často nejsou jisti výběrem vhodných potravin, a v obchodě sahají po lákavých, avšak nepříliš vhodných výrobcích plných soli, tuku, cukru a prázdných kalorií. Pokud ale chceme dodat tělu to, co opravdu potřebuje, měli bychom se snažit o zdravý a vyvážený jídelníček,“ říká expertka na výživu.

Živiny posilující imunitní systém a kde je najít

  1. Bílkoviny

Bílkoviny se podílejí na tvorbě protilátek v případě oslabení organismu, ačkoli samotná konzumace samozřejmě nestačí k boji s cizím objektem v těle. Mezi zdravé zdroje bílkovin patří ryby, drůbež a libové maso, luštěniny, mléčné výrobky či sója a produkty z ní (především tofu a tempeh).

  1. Vitamin C

Vitamin C hraje v imunitním systému klíčovou roli. Přispívá především ke správnému fungování bílých krvinek a tvorbě protilátek. Skvělými zdroji jsou brokolice, citrusy, rajčata či paprika.

  1. Vitamin A

Vitamin A je důležitý pro zdravou pleť a prospívá také tkáním dýchacího a trávícího ústrojí. Mnoho lidí si neuvědomuje, jak moc je imunitní systém ovlivňován právě trávícím traktem. Pro podporu jeho správného fungování je dobré konzumovat dostatek vitaminu A, který najdeme v mrkvi, špenátu, broskvích, dýni či rajčatech.

  1. Fytonutrienty

Fytonutrienty, které jsou přirozenou součástí rostlinné stravy, působí v našem těle jako antioxidanty. Pomáhají tak zvládat oxidační stres, který se vyskytuje v těle každého z nás. Pokud má organismus k dispozici dostatek antioxidantů, oxidační stres je pod kontrolou. V opačném případě je oslabena schopnost organismu bránit se nemocem. Fytonutrienty najdeme v ovoci a zelenině, celozrnných produktech, oříšcích, luštěninách nebo čaji.

  1. Vláknina

Určité typy vlákniny podporují růst užitečných bakterií v našem trávícím traktu. Tím zároveň dochází i k posílení imunity, protože tyto užitečné bakterie jsou schopny si poradit s bakteriemi škodlivými, které se do trávícího traktu mohou dostat. Příjem vlákniny můžeme zvýšit konzumací ovoce, zeleniny a celozrnných produktů. Zkuste začít konzumovat více salátů, polévek nebo smoothie a bílé pečivo nahraďte celozrnným.

  1. Probiotika

Probiotika (užitečné bakterie) podporují zdravé fungování zažívacího traktu který má, jak již víte, na imunitní systém velký vliv. Skvělým zdrojem probiotik jsou fermentovaná a kysaná jídla. Některá z nich, jako tempeh nebo řecký jogurt, jsou rovněž bohatá na bílkoviny a mají poměrně dlouhou trvanlivost. 

  1. Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny patří mezi zdravé typy tuku. Nacházejí se především v rybách. Omega 3 mastné kyseliny mohou mít příznivý vliv na fungování buněk imunitního systému, avšak věda zatím jednoznačnou odpověď na tuto otázku nepřinesla.

Zdroj: Susan Bowerman, expertka na výživu společnosti Herbalife Nutrition

fotografie: Unsplash

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář