Pojišťovny zvou lidi na preventivní prohlídky v lednu 2014

Lidé, kteří mají nárok na preventivní prohlídky a nechodí na ně, dostanou od zdravotních pojišťoven pozvánku. Ministerstvo zdravotnictví spolu se zdravotními pojišťovnami spustí od ledna příštího roku plošnou akci zaměřenou na prevenci proti rakovině. Rozešlou stovky tisíc dopisů. Dostanou je lidé s rizikem výskytu rakoviny tlustého střeva, konečníku, děložního čípku či prsu.

Zdravotní pojišťovny začnou už od ledna zvát klienty, kteří zanedbávají preventivní vyšetření na rakovinu tlustého střeva, mamografii nebo gynekologické prohlídky. Adresné zvaní by mělo mimo jiné zbavit Česko smutného prvenství ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku.

AUDIO: Gastroenterologa Štěpána Suchánka jsme se zeptali, čím to je, že muži nechodí na prevenci proti rakovině tlustého střeva a konečníku? Poslouchejte.

 

Pozvánky na vyšetření rakoviny prsu dostanou ženy od 45 do 70 let, rakoviny děložního čípku ženy mezi 25 až 70 lety a tlustého střeva a konečníku ženy i muži mezi 50 a 70 lety. Kdo nebude reagovat na první dopis, dostane časem další. Samozřejmě i nad 70 let věku budou pojišťovny tuto prevenci dál hradit. 

Na screening rakoviny prsu teď chodí asi polovina žen, v některých evropských zemích je to ale až 90 procent. U děložního hrdla je účast také poloviční, cílem je 80 procent jako v Británii. Na prohlídky tlustého střeva chodí 23 procent Čechů a cílem je, aby chodila polovina.  

V Česku se ročně přijde na rakovinu děložního hrdla asi u tisícovky žen, 6 a půl tisíce žen si vyslechne diagnózu rakovina prsu a 10 tisícům lidí je diagnostikována rakovina tlustého střeva a konečníku. 

 

AUDIO: Profesor Jan Daneš garant Mamma programu, vyhledává a odhaluje nádory prsů i včas. Díky léčbě  a účasti žen, jsou čísla velmi pozitivní. Co ještě k tomu sám profesor  dodává?

 

Rozesílání dopisů  bude podpořeno celorepublikovou informační kampaní. Jejím cílem je upozorňovat pojištěnce na nutnost péče o své zdraví.

Pokud se pojištěnec na vyšetření po obdržení první výzvy nedostaví, pojišťovna jej osloví opakovaně.

 

Cílové skupiny (definované Expertním týmem):

 

CA prsu – ženy ve věku od 45 let do 70 let
CA děložního hrdla – ženy ve věku od 25 let do 70 let
CA kolorekta – muži a ženy ve věku od 50 let do 70 let

Bez aktivní účasti občanů jsou preventivní onkologické programy bezcenné. Nepodceňujte péči o své zdraví, nepodceňujte prevenci závažných život ohrožujících onemocnění a absolvujte preventivní prohlídky.

AUDIO: Lidé, kteří mají nárok na preventivní prohlídky a nechodí na ně, dostanou od zdravotních pojišťoven pozvánku – zvací dopis. O kampani, která je zaměřená na prevenci proti rakovině, více poví náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář