Dáváme si správná novoroční předsevzetí? Aneb jak neskončit v péči internistů

Průměrný český občan má mírnou až střední nadváhu, příliš nesportuje a zhruba každý čtvrtý z nás kouří. Dávat si do Nového roku předsevzetí, že budeme žít zdravěji, je ale nepopulární. Málokomu se to totiž daří dodržet.

Kilogramy navíc nejen že zatěžují pohybový aparát, ale napomáhají i ke vzniku řady dalších chorob, metabolickými počínaje, přes nádorové, kožní, gynekologické, až po psychické. Všechna tato onemocnění jsou často způsobena nezdravým životním stylem, nebo se na jejich vzniku náš životní styl alespoň podílí.

Dát si do nového roku předsevzetí, že se budeme lépe starat o své zdraví, je sice žádoucí, přesto málokdo z nás to dokáže.

Splnitelným předsevzetím je návštěva praktického lékaře a absolvování preventivní zdravotní prohlídky. Pokud její výsledky nejsou příznivé, měly by být motivací k postupné změně celkového životního stylu a v některých případech i k zahájení potřebné léčby.

Praktický lékař může o terapii rozhodnout sám. Jestliže ale u pacienta shledá větší zdravotní komplikace nebo nemá diagnostické možnosti k určení příčiny některých obtíží, odesílá jej do ordinace internisty. Ten provádí další specializovaná vyšetření, na jejichž základě pak stanoví diagnózu a doporučí léčbu a příslušná režimová opatření.

Jaká onemocnění patří do péče internisty? Obor interní medicíny se zabývá všemi „nemocemi vnitřními“. Jednotlivé specializace se zaměřují vždy na léčbu určitých chorob – například pneumologie, nefrologie, revmatologie či diabetologie. Pro pacienta je výhodnější, pokud je sledován a léčen na jednom interním oddělení. V rámci jednoho oddělení o něm lékaři mají veškeré potřebné informace, což umožňuje stanovit optimální postup léčby a také předepsat bezpečnou medikaci. Kdy se jednotlivé léky navzájem neruší a tedy nevystavují pacienta riziku lékových komplikací. Je totiž známo, že velké množství pacientů závažně onemocní nebo dokonce zemře v důsledku předepsané medikace od různých specialistů, kteří navzájem nevědí, jaké další léky pacient užívá.

AUDIO: Primář interního oddělení Nemocnice na Homolce Milan Čech, co nám doporučuje, abychom neskončili v péči internistů po svátcích?

Ta správná předsevzetí pro všechny:
Budu chodit co nejvíc pěšky.
Nebudu se bát lékaře a přijdu k němu raději dříve na prevenci než „pět minut po dvanácté“.
Koupím si každý týden kilo rajčat nebo jiné zeleniny.
Nebudu zahánět stres jídlem, ani se jím odměňovat.
Přestanu kouřit dříve, než bude pozdě.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář