Také v létě nás může potrápit zdraví

Sluneční paprsky a melanom je spojení již dlouho známé. Ochrana kůže proti slunečním paprskům krémy a mléky s vysokým SPF má však také své riziko – hypovitaminózu D. Dalším hlediskem je stárnutí kůže, k němuž opalování přispívá značnou měrou. Co na to moderní dermatologie?

Desetiletý Stan proti melanomu přinesl rekord

V letošním roce Stan navštívilo rekordních 4001 osob. Bylo zjištěno 38 melanomů a 59 bazaliomů a spinaliomů.

„Letošní vyšetřovací a preventivní akce mířily na osoby se světlou pletí, tedy s fototypem I-II. Takoví jedinci tvoří 15 % české populace. Jejich kůže je náchylnější ke spálení a později pigmentuje. Tyto osoby jsou kožními nádory ohroženy statisticky více,“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA.

Akce Stan proti melanomu, která proběhla v květnu, má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Těchto nádorů nejvíce přibývá ve skupině mužů nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny, a u žen ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu snědé, atraktivní kůže. „Odborníci odhadují, že 45 procent lidí, kteří se dožijí 65 let, budou mít alespoň jeden typ rakoviny kůže,“ říká doc. MUDr. Monika Arenbergerová, PhD.

Proč potřebujeme vitamin D a proč ho máme málo

Vitamin D je od počátku nového milénia považován za jednu z klíčových látek metabolismu, a to pro jeho vliv na udržování stability nitrobuněčných procesů a oxidativně-redukční pochody.

Za hlavní funkce vitaminu D jsou v současnosti považovány regulace koncentrace vápníku v plazmě, ukládání vápníku do kostí, vliv na nervovou soustavu, ale také „řízení funkce“ genů. Tato funkce je známa od počátku tisíciletí a zdá se, že významně ovlivňuje imunitní systém (nedostatek vitaminu D3 je spojen s autoimunními chorobami, včetně roztroušené sklerózy, ale i se ztrátou účinnosti protinádorové imunity).

Důslednou ochranou jak oděvem, tak kosmetickými přípravky s vysokým UV filtrem bráníme tomu, aby se tvořilo v těle dost vitaminu D. Opalování však není správným postupem, jak si vyrobit dost tohoto významného vitaminu. I ti, co se tzv. dobře opalují, mohou onemocnět maligním melanomem.

Mladým jedincům stačí 20 minut oslunění rukou (kolem poledne a v létě), aby vzniklo dost vitaminu, nad 60 let nelze spoléhat na dostatečnou tvorbu vlastním tělem. Část vitaminu D přijmeme s potravou (tučné mořské ryby, plnotučné mléko, žloutky, fortifikované oleje), ale zpravidla je vhodné doplňovat v podobě kapek (vitamin D3).

Anti-ageing od dvaceti stále

Sluníčko navíc přispívá ke stárnutí kůže, její dehydrataci, ztenčování a tvorbě vrásek.

Podle profesora Arebnergera udržení mladistvé pleti spočívá především v prevenci a včasné péči o pleť. Na ati-ageing je nutné pamatovat již kolem dvacítky, a to především pečlivým výběrem vhodných kosmetických přípravků a denní péčí o pleť. Na jejím stavu se projeví všechny prohřešky proti zdravé životosprávě: nedostatek spánků, kouření a pobyt v zakouřených prostorách, stres.

Podle profesora Petra Arenbergera lze pro naprostou většinu žen najít vhodnou metodu, jak vyhladit kůži, odstranit drobné, či závažnější nedostatky, a to s ohledem na věk ženy, pokročilost změn i typ, případně onemocnění kůže.

AUDIO: Bez sluníčka to sice nejde, ale musíme se nadměrnému slunění bránit, co k tomu říká profesor Petr Areberger.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář